788 deren gelegd is, om in alle deelen van onzen uitgestrekten Indischen Archipel de rust te handhaven, ten bate van de ontwikkeling en den welvaart dier schoone gewesten, ook voor den vervolge steeds naar behooren kunnen vervullen, dan zal aldra uitbreiding van dat leger, als een dringende eisch des tijds, op den voorgrond treden. Voor de aanvulling van Europeanen zal de werving steeds grenzen stellen; moge de verheffing van het inlandsche element in ons leger tot gevolg hebben, dat wij in de toekomst minder van deze aanvul ling afhankelijk zijn. En verdergeen beroep is in staat om zooveel geestdrift te wek ken voor de zaak, die men dient, dan juist het militaire. Laten wij er dan voor zorgen die geestdrift ook bij onze inlandsche militairen aan te kweeken, en zorgvuldig alles vermijden, wat er toe kan leiden om de kiemen, hiervoor in elk karakter aan wezig, te verstikken door eene onoordeelkundige behandeling. De liefde om dienst te gaan nemen zal er bij den inlander door verhoogd worden en, als een gevolg hiervan, zullen wij langzamerhand onze inlandsche troepen uit betere elementen kunnen reeruteeren. Voor goed in zijne haardsteden teruggekeerd, zal de inlandsche soldaat nog met genoegen zijne soldaten-herinneringen herdenken en met vereering spreken over de officieren, die hem leidden. Ongetwijfeld zou dit tevens voeren tot meerdere waardeering van het overheerschende ras van de zijde van den inlander in 't algemeen, en kunnen wij zoodoende medewerken om het gezag der „koempëni" tot in lengte van dagen op steeds hechtere grondslagen te vestigen. Minggali.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 313