793 De mar9ch werd bij de colonne Cochius ongestoord vervolgd in alle kampongs, welke de troepen voorbijtrokken,[heerschte eene vredige stilte. Toen de ochtendschemering aanbrak en de zonnestralen zich een weg baanden door den grijzen nevel, werd het omliggend terrein allengs zichtbaar en konden de veiligheidstroepen den afstand ver- grooten en zich uitbreiden. Tegen 71 2 uur ontdekte de linkerflankdekking aan den kant van het gebeigte eene donkere, zich voortbewegende lijn, waarboven talrijke bajonetten en lanspunten glinsterden. Eene sterke cavalerie-patrouille werd op verkenning uitgezonden. Zij keerde terug met het bericht, dat het de troepen waren van het Legioen, die reeds slaags waren geraakt met een bende van 800 muiters, die echter waren verdreven en naar den kraton de wijk hadden genomen. IntusBchen had Kerto Pangalassan in den ouden kraton ook niet stil gezeten en alle verdedigingsmaatregelen getroffen om zich geducht te weer te stellen. Zoodra hem het bericht gewerd van de nadering onzer troepen zoo verhaalde later de krijgsgevangen gemaakte Temingong-Sakiman-Sardjo zond hij boden te paard naar de ons vijandig gezinde hoofden en verzamelde hij zijne krijgslieden, tot wie hij een korte mannelijke toespraak hield. „Het zal van uwen moed en uwe volharding afhargen", dus besloot Kerto, „of onze verheven sultan Dipa Negara vasten voet te Pleret behoudt." „Onderwerpt u niet lafhartig aan de Hollanders en de verraders van onze heilige zaak. In den naam van den grooten Profeet en dien van onze heiligen aanvoerder, Dipa Negara, den verlosser, zweert, dat gij deze muren met mij tot het uiterste zult verdedigen!" Op een wenk van Kerto traden nu de priesters voor, om de gebeden uit te spreken en den bijstand van den Profeet af te smee- ken. Vervolgens hielden dezen met uitgestrekte handen den Koran zegenend boven de hoofden der krijgslieden en zeiden „In den Koran staat geschreven: Hij, die in den heiligen strijd sneuvelt, zal vergeving zijner zonden erlangen, zjjne wonden zullen schitteren als 't zuiverste goud, en de ledematen, die hij verloren heeft, zullen worden vervangen. Mahomed opent met welgevaUen

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 318