804 geheel: 8 gesneuvelden, waaronder de luitenant Yurstenberg, 46 zwaar en 15 lichtgewonden. Onder de geblesseerden behoorden de kapitein-adjudant De Stuers, de ritmeester Tieman en de luitenant De Truy. Ons verlies was, de hevigheid van het verzet en den langen duur van het gevecht in aanmerking genomen, gering te noemen. De le colonne en de cavalerie keerden 's avonds naar Djokjakarta terug, waar de troepen door de burgerij met geestdrift werden begroet en onder gejubel de stad doortrokken. De 2e colonne en 500 man van het legioen met twee stukken geschut bleven voorloopig in den kraton achter. Een diepe smart moet Dipa Negara gevoeld hebben over het verlies van den ouden kraton, en zoovele getrouwen. In weerwil van die gevoelige nederlaag bleef hij met ongebroken moed het verzet nog vier jaren volhouden. Na herovering van den kraton verstomde het krijgsrumoer meer en meer in het landschap Pleret en hebben sinds rust en welvaart de wonden en smarten des oorlogs geheeld. De oude kraton, op welks muren zooveel kogels zijn platgeschoten, is thans een vergeten ruïne Alleen de heilige begraafplaatsen, door overoude waringins stemmig belommerd, zijn door vrome handen voor verval gespaard gebleven en worden nog heden ten dage op kosten van den sultan van Djokdjakarta onderhouden. Heeft de plek, waar eertijds „de oude kraton" stond, voor den Javaan nog slechts waarde om het stille doodenverblijf zijner voor malige heerschers, voor ons, Nederlanders, blijve die ruïne in eere om den heldenstrijd, door de onzen daar gestreden Einde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 329