806 geschut ondervonden., doch is hierbij sedert opgeheven, daar men dit kruit bij den molen te Ngawie kan vervaardigen. Natuurlijk wordt met het onderhanden nemen der fabricage van het rookzwakke kruit gewacht, totdat men in Europa met dit materiaal in een meer stabiel stadium is gekomen, doch er is geen enkele reden om te veronder stellen, dat dit kruit voor de toekomst ook niet in Indië zoude kunnen worden vervaardigd. Afgescheiden van de munitie vond het repeteergeweer vele tegen standers door zijne constructie, en stelde men zich voor, dat dit geweer in handen van den soldaat vele reparatiën vereischen en spoedig on bekwaam zoude raken. Hieromtrent heeft de practijk echter anders beslist. De repeteer geweren zijn nu gedurende 4 jaren in Tamiang en Atjeh werkdadig beproefd geweest en hebben zich daar uitstekend gehouden. Wel behoefden ze meer reparatie en verwisseling van onderdeelen dan de Beaumontgeweren, omdat zij herhaaldelijk van gebruikers verwisselden en de omstandigheden meestal niet toelieten de manschappen behoor lijk met de inrichting en het gebruik er van vertrouwd te maken, terwijl om diezelfde redenen het uiteennemen, veel meer dan dienstig was, plaats vond. Oogeoefenden vergaten dikwijls bij het afnemen van onderdeelen z. a. den houderhaak, de stuitnok, den vizierarm enz. de veeren in de hand op te vangen, welke daardoor, vooral te velde, meermalen verloren raakten. Overigens moet gezegd worden, dat het repeteer- geweer zich even gemakkelijk laat uiteennemen als het Beaumont- geweer. Daar het uiteennemen van den grendel nog eenige bezwa ren opleverde, omdat het drukken op den knop en den haanpal zeer vermoeiend is, heeft men iu vele Europeesche legers (behalve Neder land) en ook in Indië een grendelsleutel in gebruik gesteld. De Indische grendelsleutel ziet er uit als een gewone sleutel voor een klein slof, en heeft een rechte lip [baard]. Hij is van staal vervaardigd, weegt siechts 5 gram en dient om bij het uiteennemen en ineenzetten van den grendel de slagveer gespannen te houden. Daartoe plaatst men hem nadat de afsluiter is afgenomen op de slagpin met de "lip aan de tegenovergestelde zijde van den knop des geleiders en drukt de slagpin met den sleutel zoo ver naar binnen

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 331