807 tot de lip stuit in de gleuf voor de nok van den afsluiter, welke zich in den geleider bevindt. Daarna draait men den sleutel een halven slag naar rechts, waarna men hem kan loslaten. De slagveer is dan gespannen het gedurende het afnemen of aan brengen van de slagpinmoer in bedwang houden van de haanpal- veer geschiedt met dea duim, en levert geen bezwaar op. Daar het nieuwe geweer in zeer vele opzichten verschilt van het oude, eischt het ook een geheel andere behandeling en zal onbekend heid hiermede in den beginne oorzaak van vele reparatiën worden. Zoo kan men in het Beaumontgeweer de ontlaadstok veelal niet in de lade plaatsen, zonder hem daarbij met een zetje naar binnen te du wen. Zij die dit bij den zooveel korteren ontlaadstok van het nieuwe geweer doen, beschadigen daardoor het schroefeinde, dat dan te hard op de moerplaat stoot. Bij het oude geweer kwam het er voorts niet op aan of de vizierklep behoedzaam werd opgericht of nedergeslagen. De vizierklep van het repeteergeweer daarentegen benevens het voetstuk van het vizier worden zeer spoedig beschadigd, indien men het vizier stelt zonder daarbij de vizierarm naar binnen te drukken. En ofschoou nu het vizier van het Beaumontgeweer eenvoudiger is dan het nieuwe vizier, zoo heeft dit laatste toch in ieder geval dit voor, dat de stand er van zonder den wil van den schutter niet gemakkelijk te wijzigen is. De dolkbajonet moet voorzichtig worden afgenomen, daar men anders kans heeft zich met de pUDt daarvan te verwonden en de vingers te bezeeren aan de vizierkorrel, die zeer hoog boven den loop uitsteekt en aan de achterzijde vrij scherp is. De reiniging van den loop moet bij het nieuwe geweer bijzonder worden betracht, minder omdat de ziel moeielijker is schoon te maken dan bij het Beaumontgeweer, maar omdat de minste ingevreten roest de trefkans van het wapen sterk doet verminderen en oorzaak kan zijn, dat de loop zich bij het vuren uitzet. In het algemeen is de reiniging van den loop gemakkelijk, omdat het rookzwakke kruit weinig residu achterlaat en dit vooral wanneer het kruit nog nieuw is het metaal niet spoedig aantast. In den beginne werden de loopen met warm water gereinigd, dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 332