810 digingen heen, die het gevolg zijn van minder zorgvuldige behande ling, dan geloof ik wel, dat het geweer M. 95. in handen van onze infanterie een goed en geducht wapen zal worden en blijven. Vóór de invoering werd meermalen beweerdenkelen doen het nog dat uit een ballistisch oogpunt het Beaumont-geweer niet had behoeven te worden vervangen door het repeteergeweer, omdat het eerste goed genoeg waB tegen een Inlandschen vijand en daarop moest toch onze wapentechniek uitsluitend zijn gebaseerd. Hoe dit ook moge zijn, het feit, dat men het goede Beaumont ge weer tegen het betere repeteergeweer heeft verwisseld, is o. i in ieder geval een maatregel, waarvoor ons leger niet genoeg dankbaar kan zijn. Gaan wij nu eens de voordeelen na, die het nieuwe geweer als uapen boven het oude aanbiedt. 1°. Giootere vuur snelheid. Dit werd bij de invoering van het Beaumontgeweer als een ernstig bezwaar voorgesteld, daar men vreesde, dat onze soldaten zich zouden laten verleiden al hun patronen te vroegtijdig af te schieten, waardoor er in beslissende oogenblikken munitiegebrek zou zijn. Vatten echter de vuurleiders hunne taak behoorlijk op, eu wordt het vuur geregeld in verband met de krachten van den troep en het verkrijgen van goede resultaten, dan bestaat er geen gevaar in het vermogen van het geweer om er snel xav&e kunnen vuren. Veel zwaarder en samengestelder is het geweer om zijn repeteermechanisme niet geworden, en dit laatste stelt ons in staat omwanneer de nood aan den man is gedurende korten tijd zeer snel te kunnen vuren 2° Juister schot Al moet worden erkend, dat er te velde doorgaans zoovele zaken influenceeren op het al of niet verkrijgen van treffers, dat de juistheid van het wapen daarbij zelfs een vrij ondergeschikte rol speelt, zoo kunnen zich toch gevallen voordoen, dat de schutters met dezelfde bedaardheid schieten als ze dat in het garnizoen ge wend waren, en dan treedt het hierboven genoemde voordeel duide lijk op den voorgrond 3° Het zwaartepunt ligt ongeveer één handbreedte dichter bij de

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 335