811 kolfplaat, dan bij het Beaumontgeweer het geval is. Dit geeft het voordeel, dat het geweer gemakkelijker in den aanslag is te brengen. 4° Kleiner kaliber. Hierdoor wordt de munitie belangrijk lichter. De patroon van het Beaumontgeweer weegt 40 gram, die van het repeteergeweer daarentegen 22 gram, waarbij nog _L van het gewicht van den houder moet worden gevoed, dus eigenlijk 24 gram. Dit maakt het mogelijk om bij eenzelfde belasting het aantal der mede te voeren hoeveelheid patronen maal te vergrooten of omge keerd bij de model bepakking (70 Beaumontpatronen) deze met 540 gram te verlichten. De 100 patronen, die de man bij het repeteegeweer medevoert wegen dus even zwaar als 60 Beaumontpatronen. Een batalit n van 700 bajonetten kan dus met de nieuwe bepakkingswijze 28000 patronen meer mede voeren dan bij de bewapening met het Beaumontgeweer. 5e Grootere Aanvangssnelheid. Deze snelheid bedraagt bij het repeteergeweer 720 M tegen 400 M. bij het Beaumontgeweer. Het vuur op grootere afstanden, dat daardoor mogelijk wordt, zal wel niet veel voorkomen, maar op kleine afstanden heeft de grootere aanvangssnelheid het voordeel van een zeer groote percussiekracht aan de kogels te verleenen. Zoo worden op kleine afstanden wal len van 1 a 1.20 M. doorboord, hetzelfde geschiedt met boomen van 0,3. 1 M. (naarmate de houtsoort). De Inlandsche wonin gen worden door alle wanden heen geperforeerd en ook dunne steenen muren verleenen geen dekking meer tegen het geweervuur. Daarbij komen nog de vreeselijke verwondingen, die de kogel op kleine afstanden vooral indien er hydraulische werking in het lichaam plaats heeft teweegbrengt en die bij den Inlandschen vijand licht kan leiden tot eene buitengewone vrees voor onze wa penen. Vluchtige versterkingen leveren den vijand geene dekking meer op, binnen zijn kampongs is hij nergens veilig, kreupelhout en galangans, van waar achter hij ons steeds met succes kon beschieten, behoeden hem niet meer voor onze kogels 6°. De aanwending van rookzwak kruit. Dit is een punt, waar van de voor- en nadeelen door verschillende tactici zoo druk zijn besproken, dat ik hierover wel niet meer zal behoeven uit te weiden. Toch wenschte ik er nog een paar voordeelen van te releveeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 336