812 Het rookzwakke kruit maakt het individueel vuur mogelijk, zelfs al zijn de schutters zeer dicht bij elkander opgesteld. En nu mogen er vele gevallen zjjn, waarin de vuurleider heil ziet in het doen afgeven van salvo's, toch geloof ik, dat in het algemeen het indi vidueel vuur met het oog op de verspreide opstelling van den Inlandschen vijand en de kleine doelen, die hij doorgaans aanbiedt, de meeste kans op succes oplevert. Ook maakt het rookzwakke kruit het mogelijk te vuren op eene wijze, die tot nu toe nog niet is toegepast, doch reeds vele aanhangers begint te tellen, n. 1. het vuur, waarbij de schutters op het commando „Aan" het geweer in den aanslag brengen en zelve het moment voor het aftrekken kiezen, zoodat het commando „Vuur" achterwege blijft. De drie laatstgenoemde voordeelen vormen zeker ieder op zich zelve voor Indië al een reden om van het oude geweer tot het nieuwe over te gaan. Omtrent het toebehooren van het geweer naar het Voorschrift Wapening en Munitie 1896 verwijzende, merken wij nog op, dat, alhoewel in Nederland de oplevering van 36000 geweren met alle toebehooren is geschied, onder dit laatste de geweertrechter m&i voor komt, zoodat het in Nederland eene uitgemaakte zaak schijnt te zijn dit voorwerp niet, naar Indië te zenden. Daarentegen is wel besloten tot de invoeriog van een pompkoord met wisscherwaarvan de ver strekking vermoedelijk aan ieder groepscommandant zal plaats hebben. Het pompkoord moet op zeer zorgvuldige wijze worden aangewend, wil men geen gevaar loopen het te breken, waarbij door het achter blijven van den vetlap het geweer voor dagen onbekwaam kan worden den lap er uit te willen schieten zoude stellig den loop doen springen. Yerder moet men bij het doorhalen van het pompkoord er op letten, dit niet langs de scherpe kanten van het staartstuk te doen schuren, daar het anders spoedig versleten is. De bij het geweer M. 95 behoorende lederwerken bestaan uit 2 patroontasschen, 2 bandeliers en een drager. De patroontasschen kunnen elk 50 patronen bevatten, die in houders met de kogels benedenwaarts in vakken worden geplaatst. Boven op het deksel

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 337