814 Do uitstooter komt veel overeen met het gelijkvormige voorwerp bjj het Beaumontgeweer, en dient om den cylinder te reinigen en den steun uit het magazijn te verwijderen. De puntkogel is van hard lood vervaardigd, heeft aan de achter zijde twee vetgroeven en tegen den bodem een kleine staart; de laatste wordt in den schietcylinder geschroefd. Het los insteken in dien cylinder z. a. bij het Beaumontgeweer geschiedtis bij het afgeven van magazijnsvuur niet mogelijk, daar anders de kogels reeds in het magazijn uit de cylinders zouden vallen. De trefkans van het nieuwe kamerschietmaterieel is bij goede mu nitie iets beter dan die van het oude Gaupillat materieel, en vooraj geeft de karabijn M. 95 met dit materieel een zeer juist schot. De afstand, waarop met het kamerschietmaterieel moet worden gevuurd^ is voorloopig op 7.5 M bepaald, moetende daarbij het vizier voor den afstand van 400 M. worden gebezigd. Ier compagnie of detachement boven de 100 man worden ver strekt: 12 kamerschietcylinders, 4 steunen en 4 uitstooters; bij kleinere troepengedeelten de helft. Door deze ruime verstrekking van materieel en in verband met het bezigen van magazijnsvuur kunnen de oefeningen vrij vlug zijn afgeloopen, zonder dat daartoe vlugger behoeft te worden geschoten dan in het belang van het onderricht wenscheljjk is. Daar er n. 1. per schietklarse één cylinder over is, kan men geleidelijk de vrijkomende cylinders schoon maken, herladen en in den patroonhouder plaatsen, zoodat ieder vol gend schutter terstond van een gevulden houder kan worden voorzien. Gedurende de schietoefeningen dienen de cylinders aanhoudend goed met klapperolie te worden gereinigd. Yoor de juistheid van het schot is het voorts een vereischte, dat vóór den aanvang van het schieten en telkens na iedere 5 schoten de ziel met olie wordt in gesmeerd en in het laatste geval tevens wordt gereinigd terwijl de kogels op het cylindervormig gedeelte insgelijks met olie moeten worden bevochtigd. De kogels van het kamerschietmaterieel hebben nog al veel doorslagskracht, daar ze planken van 6 c.M. dikte perforeeren- Komen ze tegen de ijzeren voorplaat van den kogelvanger dan stuiten ze slechts 1 M. terug en verkrijgen door den schok den

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 339