825 gelijk worden belet. In een land, waar de volksoorlog woedt, is de honger een der middelen om den hardnekkigen tegenstand te breken. Van de zeezijde kan eene zoogenaamde sluiting der kust of eene streng volgehouden blokkade, van onze hoofdvestiging in Grroot-Atjeh en onze vestigingen in de Onderhoorigheden, het verbod van uitvoer naar 's vijands gebied daartoe medewerken. In Atjeh, waar tusschen de binnen ons gebied en de daarbuiten wonende be volking nog zoo vele sterke banden bestaan, moet de Politie boven dien zooveel mogelijk controle uitoefenen op de consumtie van eerst bedoelde bevolking, zullen de verbodsbepalingen op den invoer van zeezijde en den uitvoer van landzijde niet zonder eenig effect blijven. De Politie moet een wakend oog op den smokkelhandel houden, die in geheel Atjeh met groote behendigheid en doodsverachting wordt gedreven en waaraan ook vrouwen en kinderen deelnemen. Bij Indiech Staatsblad van 1879 No. 216 werd de invoer en het vervoer over zee van opium beperkt. Bij Staatsblad van 1884 No. 105 (Juli) werd alle in- en uitvoer in de Atjehsche kuststaten verboden. Bij Staatsblad van 1885 No. 85 (April) werd dit verbod opgeheven. Verschillende bepalingen waren o. m. in de consignes der pa trouillecommandanten gemaakt om den uitvoer van ons gebied in Groot-Atjeh van de eerste levensbehoeften voor den vijand zooveel mogelijk te beletten De daarvoor bij Coinmandementsorder van 23 December 1884 No. 258 gegeven bepalingen werden bij Commande- mentsorder van 15 Februari 1887 No. 30 gewijzigd. Deze order luidde: Ten einde te voorkomen, dat bij vervoer van rijst en andere artikelen misbruik wordt gemaakt van de daarvoor afgegeven licentiën, wordt het volgende bepaald Voor ieder vervoer in eens wordt een afzonderlijke pas afgegeven, alleen geldende voor den dag van afgifte. Bij het passeeren eener barrière overtuigt zich de Commandant der wacht, dat de pas den datum draagt, waarop het vervoer plaats heeft; en tevens dat de soort en hoeveelheid der artikelen overeenkomen met die op den pas aangegeven. Dit in orde bevonden zijnde, laat hij door den bij de barrière aanwezigen politieoppasser een blanco stuk van den pas afscheuren en zulks om te voorkomen, dat zij eene tweede maal op dien dag gebruikt wordt. Patrouilles overtuigen zich, dat personen, die eenig artikel vervoeren,

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 352