829 en 130 bepaalde de Gouverneur, dat het voortaan aan de van buiten de geconcentreerde stelling komende passergangers vergund werd van de toko's der Chineezen op de posten in Groot-Atjeh en den Arjeh- pasar te Olehleh, zoomede van eventueel binnen de postenlinie op te richten kleine pasar's bij hun terugkeer naar buiten zonder pas mede te voeren enkele losse kleedingstukken, gambir, tabak, petroleum, kortom al die artikelen, die behooren tot de dageljksche behoeften van den inlander. Het maximum der mede te voeren artikelen wensch ik niet vast te stellen, doch de bepaling der hoeveelheid daarvan over te laten aan het beleid en het gezond oordeel van de verschillende post-en patrouille- co nmandanten, zoodat de wachtcommandanten hiermede geene bemoeienis hebben. Bij de beoordeeling dient op den voorgrond te worden gesteld, dat niet meer mag worden uitgevoerd dan noodig geacht wordt voor de behoefte van één persoon. Daar op alle posten, behalve te Roempit, de Chineesche toko's binnen het emplacement der bijgebouwen van de versterking gevonden worden, kan er natuurlijk geene sprake van zijn, Atjehers met het oog op de mogeljkbeid van diefstal van geweren en andere gebeurlijkheden op dat emplacement toe te laten, zoodat door de tokohouders op de posten maatregelen behooren te worden getroffen om de verkoop hunner artikelen op de eene of andere plaats buiten dat emplacement en op aanwjzing van den verantwoorde!jken postcommandant te doen geschieden. Tusschen Juli 1893 en Maart 1896 werden bovenbedoelde ver bodsbepalingen, tengevolge van de gewijzigde toestanden binnen onze rederzetting in Groot-Atjeb, allengs minder knellend voor de Atjehsche bevolking gemaakt. Met het oog op de ligging van Atjeh ten aanzien van den handel met de Straits Settlements en omliggende landen, meest men in de eerste plaats den vijand van het buitenland isoleeren Terecht schreef de Generaal Roguet: Une insurrection n'est forte et durable qu'autant qu'elle peut.com- muniquer avec l'étranger ou le reste de la nation et en recevoir des secours: il faudra done l'isoler le plus possible; exercer une grande sur veillance sur ses limites; examiner même les voyageurs, les colporteurs et marchands ambulants: e'est a l'aide de ces derniers que, dans la première guerre, les Yendéens connurent, avant les autorités républicaines, les revers de nos armées et les troubles de la capitale.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 356