- 831 treding worden aangemerkt alle opvarenden, die zich bij de ontdekking aan boord der aangehouden prauw bevinden. Art. 7. De opbrengst der verbeurd verklaarde goederen en de be taalde geldboeten komen ten voordeele van de equipage van het schip, hetwelk de prauw heelt aangehouden, en worden, behoudens de goed keuring van den stationscommandant, door den commandant van het schip, naar gelang van ieders verdienste, verdeeld. De afsluitiDgsdienst op de kust van Atjeh in het spraakgebruik blokkade genoemd, ofschoon hij dien naam in officieele stukken niet altijd dragen mocht bestond in het over dag en 's nachts nauw lettend uitzien naar prauwen en schepen, ten einde die, met het oog op het verbod vana. allen in en uitvoerb. alle kustvaartc. kustvisscherij met prauwen, na onderzoek al of niet voor goeden prijs te verklaren. De sluitingen der Atjehscbe kust bestonden dus in den rtgel niet altijd uit het beletten van 1. allen in- en uitvoer, 2. alle kustvaatt en 3. alle vischvang8t met prauwen. Daar de in- en uitvoer en de prauwvaart langs het gesloten ge deelte der kust opgehouden hadden te bestaan, bepaalde de dienst der oorlogsschepen zich hoofdzakelijk tot het trachten te beletten der vischvangst. Wanneer de overmoed der visschers op ongeveer een mijl afstands van het schip te groot was geworden, werd van de zjjde der Marine gepoogd, enkele der legio prauwen in zee of een der grootere vaartuigen dichter onder den wal, aan het vissshen met netten, te bemachtigen. De vijand wist echter, door de ervaring der langdurige blokkades, vtij wel hoever hij in zee gaan kon om bij tijds en zonder kleerscheuren huiswaarts te keeren. Afdoende was ai dat geweld en al die moeite der Marine niet. De Atjeher bleef visschen. Yan het beletten der vischvangst was dan ook geene sprake. Nu en dan werden enkele armzalige prauwtjes en een paar groote netten buitgemaakt. Met de middelen, waarover de Marine beschikte, kon de vischvangst niet belet worden zonder eerst de strandkam- pong's onbewoonbaar te hebben gemaakt, de bevolking daaruit te hebben verjaagd; een maatregel waartoe het bestuur niet kon over gaan. De Marine heeft, zonder snelloopende stoomsloepen, al het mogelijke beproefd om de vischvangst tegen te gaan. De strandbe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 358