836 contrabande geborgen zijn, te openen, of indien zij de viutatie wei geren of bemoeielijken. Wordt in een neutraal schip oorlogscontrabande aangetroffen, niet meer dan één vierde der ingenomen lading bedragende, dan wordt zoodanig schip, indien de schipper de contrabande terstond vrijwillig afstaat, vrij gelaten onmiddellijk te vertrekken, mits niet in de richting der geblok keerde kust. Bedraagt de oorlogscontrabande meer dan s/4 der gekeele lading of weigert de schipper op de eerste aanmaning de contrabande af te geven, dan wordt het vaartuig opgebracht en prijs gemaakt. Art. 6. De blokkade moet, om geldig te zijn, effectief wezen, d.w.z. zoodanig dat de toegang tot de kust versperd zij. De uitgestrektheid der kust, welke geblokkeerd kan worden, wordt dus van zelf bepaald door de beschikbare scheepsmacht. Een vaartuig wordt niet geacht kennis van de blokkade te dragen, dan nadat hare aanzegging is aangeteekend op den zeebrief en het scheepsjournaal door een der kruisers van het blokkade-eskader. Art. 7. De vervolging en opbrenging van een onzijdig schip buiten de blokkade-linie mag alleen plaats hebben, indien het op het oogenblik der forceering of der poging tot forceering gezien is, onmiddellijk nagezet en niet weder uit het oog verloren. Heeft het vervolgde schip eenmaal neutrale wateren bereikt, dan mag het later niet op nieuw terzelfder zake bemoeielijkt worden. Art. 8. Ten opzichte van inlandsche vaartuigen en prauwen behoe ven de voorschriften dezer instructie niet onvoorwaardelijk te worden nageleefd, maar wordt gehandeld naar omstandigheden, vermits het voor namelijk deze vaartuigen zijn, die trachten oorlogscontrabande in te voeren. Art. 9. Oorlogscontrabande bestaat uit de volgende zaken, wanneer zij voor den vijand bestemd zijn: geschut, wapens, projectielen, kruit, salpeter, zwavel, militaire uitrustingsgoederen, en ieder werktuig, hetwelk voor oorlogsgebruik vervaardigd is. (1) (1) Zie Pinedo, „Oorlogseontrabande," 1882. en Baron da Vos van Steenwijk, Oorlogscontrabande", 1882. Contrabande. Het Instituut voor Intornationaal Recht heeft de volgende regeling ontworpen over oorlogseontrabande. Art. 1. Voorworpen van oorlogseontrabande zijn: 1. wapenen van welken aard ook; 2- ammunitie on outploffingsmiddalen; 3. oorlogsmateriaal (uitrustingsstukken, uniformen enz.); 4. oorlogsschepen; 5. werktuigen dio in 't bijzonder bsstend zjjn voor de onmiddellijke bereidng van ammunitie mits al doze voorwerpen ter zee voor rokoning van of met toos'emming van een oorlogvoerenden staat getransporteerd worden. De bestem ming voor eon oorlogvoerenden staat wordt aangenomen, als het vervoer naar een der havens van dien staat gericht is of mar oei neutrale haven, die klaarblijkelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 363