844 Koewala Merdoe. Dit verbod werd in September 1887 opgeheven. Ter zelfder tijd werd het verbod voor Atjehsche prauwen om Poeloe Nasi, Poeloe Bras en Poeloe Weh aan te doen ingetrokken. (1) Met 1 October 1887 werden de vischvangst en de Atjehsche prauwvaart verboden op het gedeelte der Westkust bezuiden Soesoe tot Troemon met uitzondering van Tampat Toewan. Bij Staatsblad van 1888 N°. 33 werd bepaald, dat, aanvangende op zoodanig tijdstip en zoo lang als zulks door den Gouverneur van Atjeh in verband met de hem door de Indische regeering gegeven bevelen, noodzakelijk wordt geacht, alle in- en uitvoer in de door dien Gouverneur aangewezen staatjes ter Westkust van dat gewest ver boden was. Bij elke sluiting of blokkade der Westkust doet zich het meikwaardig geval voor, dat, ingevolge tractaat met Engeland na de Niseroquaestie (1883 1884), de kust van het staatje Tenom alleen gesloten of geblokkeerd mag worden, wanneer dit staatje tegen ons gezag in opstand of openbaar verzet is. Tenom was in 1888 echter niet het eenige staatje ter Westkust, dat niet gesloten werd. Alzoo was ook deze sluiting slechts eene partieele. Bij Staatsblad van 1888 N°. 195 werd bepaald, dat, aanvangende op zoodanig tijdstip en zoo lang als zulks door den Gouverneur van Atjeh in verband met de hem door de Indische regeering gegeven bevelen, noodzakelijk wordt geacht, alle in-en uitvoer in de door dien Gouverneur aan gewezen staatjes ter Noordkust van dat gewest verboden was. De blokkades of sluitingen van 1888 werden gedeeltelijk buiten werking gesteld in 1893 toen de scheepvaartregelmg voor een gedeelte der Noord- en der Westkust werd ingevoerd. Bij Staatsblad van 1890 N°. 230 werd aan alle vaartuigen verboden, zich binnen het zeegebied van het landschap Peilak en Onderhoorig- heden te vertoonen zonder voorzien te zijn van een door het hoofd van plaatselijk bestuur te Edi afgegeven pas. Dit verbod trad buiten werking toen in 1892 de scheepvaartregeling voor de Oostkust werd ingevoerd. De kustgedeelten, die vóór de invoering der scheepvaartregeling geblokkeerd of gesloten waren en op grond van politieke overwegingen (1) Het is mg ntet bekend van wanneer dit verbod dateert. Ik vermoed van 1885 of 1886.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 371