845 nog niet in de voorrechten der scheepvaartregeling mochten deelen, bleven gesloten. De overgang van sluiting tot scheepvaartregeling begon dus in 1892. Yan de blokkades en sluitingen der Atjehsche kust sedert 1873 is véél te zeggen. Voortdurend hebben zij aanleiding gegeven tot recriminatiën van de zijde der handelaren in de Straits Settlements, speciaal der handelaren te Pinang. Zij, die zoo hooghartig zijn, de theorie te verkondigen, om ons aan al dat geschreeuw niet te storen, vergeten uit welke elementen de Pinangsche handelsstand is samen gesteld en zien in hunne hooghartigheid voorbij, dat elke belemmering van den handel in Atjeh, die in strijd is met de belangen der han delaren in de naburige koloniën, sympathie opwekt voor en onder steuning uitlokt van den geblokkeerden vijand. Blokkades en sluitingen, die zoo weinig kracht doen gevoelen als het meerendeel der Atjehsche hebben meer na-dan voordeelon. Het nut van partieele blokkades en sluitingen weegt niet op tegen de slechte gevolgen, die er uit voortvloeien. De handel verloopt geheel en de bevolking verarmt, zooals ik van de kuststrook tusschen Pedir en Ajer Leboe kan getuigen. Zulk een resultaat moge in een oorlog met eene vreemde mogendheid nuttig zijn, in den oorlog tegen land streken, die onder ons geregeld bestuur moeten worden gebracht, is zoodanig resultaat schadelijk voor ons belang. De goedgezinden uit de strandmoekim's en de aldaar gevestigde handelaren, die uit den aard der zaak nooit voor den oorlog gestemd kunnen zijn, worden door de blokkades en sluitingen het meest getroffen, zonder dat de hoofden van het verzet er toe worden gebracht, dit te laten varen. Zonder het gewenschte resultaat te kunnen opleveren deed de sluiting de aanrakingen met de voor onderwerping gezinde elementen der bevolking verloren gaan. Blokkeeren of sluiten is goed, wanneer men krachtig blokkeert en sluit en geene faciliteiten in de toepassing er van duldt. Wil men van maatregelen zoo geweldig, als de blokkade en de sluiting zijn, de onderwerping van Atjeh verwachten, zooals oorspronkelijk in het plan der Indische regeering lag, dan moeten die geweldige maatregelen zoo lang worden voortgezet, totdat het doel is bereikt. De blokkade of sluiting moet krachtig zijn, wil zij kort wezen en niet zooals de

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 372