- 848 wordt uitgeoefend. Aau die kracht ontbrak veel en daaraan is ons fiasco ook bij onze blokkades en sluitingen te wijten.-(1) Yoor dat die kracht behoorlijk aangeweud was, verving men de blokkade of de sluiting door eene scheepvaartregeling. De invoering der scheepvaartregeling was dus ontijdig. (2)j Wanneer we nagaan, wat de Marine sedert 1878 in Atjeh heeft gedaan, dan zien wij dat zij op drieërlei wijze kan optreden: 1°. bij blokkade2». bij sluiting en 3°. by scheepvaartregeling. In alle drie gevallen treedt de beteekenis van de kustzee op, het gebied waar de Marine daadwerkelijk de rechten van den Staat moet handhaven. Zij mag echter méér doen zij kan in open zee de vervolging voort zetten van de overtredingen, die zij op de kustzee heeft zien begaan. Men neemt sedert 1894 aan, dat de kustzee zich tot 6 Engelsche zeemijlen of 11 kilometer van de kustlijn uitstrekt. Bij blokkade heerscht binnen het gebied der kustzee, ook tegenover den neutralen Staat, de krijgswet. De neutrale Staat, die zijne onder danen zoodoende aan het gezag eener vreemde mogendheid onder werpt, eischt daarvoor, dat de blokkeerende Staat zijn gezag in werkelijkheid weet te handhaven door de aanwezigheid eener vol doende macht om de nadering van het geblokkeerde kustgebied in derdaad te ontzeggen en, zoo noodig, te beletten. Een binnen dit gebied aangetroffen neutraal schip, dat weet, dat het zich daar niet mag ophouden, mag als vijand worden behandeld, d. i. opgebracht, voor een prijsgericht gedaagd en ais goede prijs verklaard worden. Bij sluiting en bij scheepvaartregeling is dat niet het geval. De blokkade is eene oorlogshandeling van den eenen oorlogvoerenden Staat of als zoodanig beschouwden tegen een anderen oorlogvoeren den Staat of als zoodanig beschouwden. De sluiting is een maatre gel van politietoegepast door den Staat op een onderdeel van zijn gebied, dat in verzet is tegen het hoogste gezag. De scheepvaart- regeling i3 eene administratieve verordeningdie op de belangen van handel en scheepvaart gericht is, maar bezwaarlijk in de attributen (1) E. Kkmpk, „De Atjeh-blokkade mislukt. Eene oritiek en eene waarschuwing." C. Yreeds, „Over eene afsluiting* van Atjeh." (2) P. ten Bosch, „De sluiting der Atjehsche kust."

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 375