849 van sluiting en blokkade kan treden. Zij kan dus niet gebruikt worden voor het bedwingen van eenig verzet. Bij sluiting en bij scheepvaartregeling blijft een neutraal schip binnen het gebied der kustzee neutraal, zoolang her niet zondigt tegen de algemeen erkende rechten, die een Staat binnen zijn gebied uitoefent, noch iegen de bijzondere rechten, die het door de ambtenaren of beambten van den Staat zullen worden aangezegd, noch tegen die personen zei ven. Er bestaat dus werkelijk onderscheid tusschen blokkade en sluiting en tusschen sluiting en scheepvaartregeling. Al moge nu eene slui ting slechts eene politioneele blokkade en eene scheepvaartregeling niets anders dan een maatregel van inwendig bestuur zijn, die toe gepast wordt in tijd van vrede, dit alles neemt niet weg, dat, wan neer de oorlogsmarine ook bij eene scheepvaartregeling zal moeten optreden, het waken tegen de komst of het verblijf van neutrale schepen op verboden gedeelten der kustzee voor de Marine bij blokkade gemakkelijker dan bij sluiting en bij sluiting gemakke lijker dan bij scheepvaartregeling zal zijn, omdat de overtredingen tegen de verordeningen bij scheepvaartregeling lichter dan bij sluiting en bij sluiting lichter dan bij blokkade gestraft worden, zoodat die overtredingen bij scheepvaartregeling meer dan bij sluiting en bij sluiting meer dan bij blokkade beproefd zullen worden, ook wegens de, bij welslagen, daaraan verbonden groote voordeelen. (1) Wat verstaat men door scheepvaartregeling Eene zoodanige rege ling van scheepvaart (en handel), waarbij door zekere categorieën van schepen vreemde en eigen (niet op inlandsche wijze getuigde) en inlandsche, meer dan een zeker aantal registertonnen metende niet overal op de kust geladen en gelost (handel gedreven) mag worden, doch alleen in de als daartoe bestemde havens, waar alsdan vol doende recherchemiddelen ter controle aanwezig moeten zijn. De scheepvaartregeling wil m. a. w. van de vele handelsplaatsen op de kust slechts enkele voor den algemeenen handel openstellen, op die enkele plaatsen eene goed beschermde vestiging oprichten met voldoende recherchemiddelen en voorts van de andere handels plaatsen slechts het vervoer langs de kust met op inlandsche wijze (1) C. Yreede, „Over oene afsluiting van Atjeh."

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 376