850 getuigde schepeD, minder dan een zeker aantal registertonnen metende, toelaten. Eene goede schepvaartregeling in Atjeh en Onderhoorigheden eischt, dat de plaatsen, die voor den algemeenen handel zijn open gesteld, militaire bezetting hebben; dat aldaar gestationeerd worden gewapende, snel varende, niet diepgaande, kleine stoomschepen met stoombarkassen en stoomsloepen, waarmede de douane controle kan uitoefenendat die plaatsen Gnderling en met Kota Radja, dus ook met Pinang telegraphisch verbonden zijndat zij gelegenheid aan bieden tot laden en lossen en opberging van handelsgoederen in zoogenaamde hanggar's of godown's. Eene goede scheepvaartregeling voorziet ook in eene doelmatige regeling voor den aanvoer van pro ducten naar de handelscentra alsmede voor de inning der rechten, waarbij niet alleen op de belangen van het gouvernement, maar ook op die van de binnen den rayon van elke handelsplaats gezag voeren de hoeloebalang's moet worden gelet. De rechten van in-en uitvoer moeten tusschen de hoeloebalang's en het gouvernement worden verdeeld, tenzij het gouvernement het aandeel der hoeloebalang's wil afkoopen. De grootste belanghebbenden bij de scheepvaartregeling zijn, uit een finantieel oogpunt beschouwd, de hoeloebalang's, die in de onmid dellijke nabijheid der opengestelde handelsplaatsen wonen. Hun belang brengt mede, het gouvernement, bij de uitvoering dezer rege ling, den meesten steun te verleenen. Bij het kiezen dier plaatsen moet, behalve op de geschiktheid er van als ankerplaats in beide moesson's en tot vestiging van eene militaire bezetting en een civiel etablissement, op de politieke beteekenis der kuststaatjes worden gelet, waarin men de handelscentra wil oprichteD. Wordt de handel en met den handel de scheepvaart in Atjeh op de bovenbedoelde wijze gecontroleerd, dan heeft er ook eene betere controle dan vroeger plaats op de Dakoming van het verbod tot invoer vau wapens, munitie en opium. De contiöle van het gouvernement wordt gemakkelijker gemaakt door het feit, dat de moesson's in Aijeh het laden en lossen op de Westkust slechts gedurende een gedeelte van het jaar mogelijk maken; terwijl de pinang, het hoofdproduct der Noordkust, dat eens

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 377