851 per jaar wordt geoogst, spoedig moet worden verscheept om niet te bederven. De staatkundige beteekenis der scheepvaartregeling is grooter dan de finantieele. De Atjeher is zeer geldzuchtig en tengevolge van den chaotischen toestand, waarin ook de kuststaatjes verkeeren, heeft de gezagvoe rende hoeloebalang zelden de zekerheid, dat de hem toekomende rechten behoorlijk worden geïnd. Die toestand brengt mede, dat de hoeloebalang niet zelden op slinksche wijze, door intrigue's van supercarga's (tjintjoe's) met sjahbandar's van een deel zijner inkomsten wordt beroofd door het laden van producten op afgelegen kustplaatsen. Ontegenzeggelijk is door eene goed georganiseerde scheepvaartregeling de toestand in de kuststaatjes door het gouvernement beter dan thans te overzien. Thans heerscht daar in de meeste landstreken, evenals in Groot Atjeh, nog vrijwel anarchie en het gebeurde met de Captain in 1880, de Nisero in 1883 en de Hok Kanton in 1886 had ons moeten leeren, dat, zoolang de Nederlandsche vlag in de wateren van Atjeh wappert, Nederland daar niet zonder gevaar voor zijne positie van koloniale mogendheid zijne politiek van onthouding in de Onderhoorigheden kan handhaven. De invoering der scheep vaartregeling mits goed georganiseerd kan er toe bijdragen, den toestand in de Onderhoorigheden ten onzen bate te verbeteren. Zal zij, op die voorwaarde, den druk verminderen, dien de Atjeh- quaestie op onzen politieken toestand, op leger en vloot en op 's lands finantiën legt? Ten slotte de kosten. Kunnen de baten aanzienlijk zijn? De hasihpbrengst en de heffing op den invoer van opium zullen toene men maar de kosten Een douanedienst met de daarbij behoorende vloot van snelvarende stoomscheepjes, stoombarkassen en stoomsloepen en het daaraan verbonden nautisch en recherchepersoneel vereischt aanzienlijke uitgaven. Er is meer. Ook de politiediensten mogen niet vergeten wordenwant eene regeling, die den handelsvaartuigen, na de visitatie in een der voor den algemeenen handel opengestelde havens, toestaat, zeiven de lading op eenige andere plaats der kust te halen dan wel te brengen, moet elk vaartuig, op de reis van de plaats van visitatie naar die, waar de lading gelost of ingenomen mag Dl, I. 1897. 66

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 378