855 Voor de Oostkust was Edi de eenige voor den algemeenen handel opengestelde plaats. Daar bleef de scheepvaartregeling feitelijk bestaanmaar een voorstel van den Gouverneur van Atjeh (Generaal Demmeni), die van 1884 tot 1886 aldaar het bestuur voerde, om, nadat de politioneele blokkade opgeheven was, eene scheepvaart regeling voor het geheele gewest in te voeren kon de goedkeuring van den toenmaligen Gouverneur-Generaal niet wegdragen. Evenmin wist de Heer Pruijs van der Hoeven, toen Lid van den Raad van Indië, met zijn voorstel tot invoering van eene scheepvaart regeling bij denzelfden Gouverneur-Generaal eenig succes te behalen. Daarop diende de Gouverneur van Aijeh (Generaal van Teijn), die hier van 1886 tot 1891 aan het hoofd van het bestuur stond, zijne voorstellen tot invoering der scheepvaartregeling in; maar ook deze bleven buiten beschikking. Bekend is het voorstel of liever de voordracht in het Indisch Genootschap van Januari 1891 (1) van den toenmaligen Resident Scherer betreffende de scheepvaartregeling voor Atjeh, gebaseerd op de hierboven medegedeelde beginselen der scheepvaartregeling, die van Juni 1883 tot October 1884 in Atjeh gewerkt heeft. De havens, die de Heer Scherer voor den algemeenen handel opengesteld wensch- te, zijn voor de Oost- en Noordkust Edi, Teloq Semaweh, Samalangan en Segli, voor Groot-Atjeh, Olèh-leh en Poeloe-Weh en voor de Westkust Melaboeh, Tenom, Rigas en Kloewang. Meer oorlogsmarine dan 5 a 6 schepen en meer gouvernementsmarine dan 3 4 schepen achtte hij niet noodig. Stoomvaartuigen voor den recherchedienst kunnen in zijn stelsel gemist worden; alleen zijn eenige Atjehscbe vaartuigen voor de zeepolitie langs de kust noodig. Ruw gerekend, kost deze scheepvaartregeliug f 200.000 'sjaars. Yoor de Oostkust en Edi bleef feitelijk in al deze jaren de oude scheepvaartregeling bestaan, toen overige kustgedeelten geblokkeerd of gesloten werden. Bij Staatsblad van 11892 No. 203 werd die, volgens de voorstellen van den toenmaligen Gouverneur van Atjeh en den Resident Scherer, voor de Oostkust, met Edi als de eenige voor den algemeenen handel opengestelde plaats, vastgesteldterwpl (1) Uoe moet Atjeh gepaoificeerd worden? (Ook afzonderlijk als brochure gedrukt).

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 382