857 sluitingen met groote vrijgevigheid in het verleenen van lieentiën het effect van zoodanigen dwangmaatregel vrij wel tot nul reduceeren. In de Javasche Courant No. 12 van 1891 vindt men een relaas van de verrichtingen van H. M. Marine in den Indischen archipel gedurende het 3e kwartaal van 1890, waarin men o. m. het ondervolgende leest Gedurende den loop der maand Juli ging de controle op den in- en uitvoer te Telok Semawé, waarmede het schip van station VIII tot dusver belast was geweest, op een der schepen van het station Noordelijk Su matra over, waardoor de bewaking van het afgesloten kustgebied beter verzekerd werd. De taak der scheepsmacht werd vooral daar zeer be moeilijkt door de veelvuldige lieentiën, die werden afgegeven. In de Javasche Courant No. 73 van 1891 vindt men een relaas van de verrichtingen van H. M. Marine in den Indischen archipel gedurende het le kwartaal van 1891, waarin men o. m. het onder- volgende leest: De vele licenties tot in- en uitvoer, welke door het civiel bestuur worden afgegeven, en ten gevolge waarvan verdubbelde waakzaamheid van de met het toezicht daarop belaste oorlogsbodems wordt gevorderd, verzwaarde de moeilijke taak der marine in geene geringe mate, terwijl de tijd voor het onderzoek van de vele met licenties varende prauwen benoodigd, feitelijk aan de eigenlijke bekruising wordt ontnomen. Sedert 1895, meen ik, zijn de volgende plaatsen voor den alge- meenen handel opengesteld Edi, Teloq Semaweh, Segli, (1) Olehleh, Sabang (Poeloe Weh), Poeloe Raija, Tenom (1) en Melaboeh. (1) Wat heeft thans de Marine bij de scheepvaartregeling te doen le. Schepen en prauwen, niet toegelaten tot de kustvaart, buiten de territoriale wateren houden, totdat zij de opengestelde plaats van bestemming zijn genaderd. 2°. De communicatie tusschen den wal en de ad 1° bedoelde schepen of prauwen beletten, wanneer deze de territoriale wateren genaderd zijn. 3e. Toezicht houden op de tot de kustvaart gerechtigde vaartui gen en controleering der aan deze uitgereikte passen. Yoor al de diensten, die van het bepaalde bij 1°, 2° en 3° het gevolg zijn, alsmede voor het belemmeren van den smokkelhandel (1 Met lieentiën.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 384