860 Het is toch van algemeene bekendheid, dat men lichamelijke oefeningen leert, door ze dagelijks gedurende eene kleine tijdruimte te verrichten en niet, wanneer men al die tijdruimten op één dag bij elkander voegt. 11 van het Voorschrift tot het houden van oefeningen bij de infanterie zegt ook: „Daarom is het van belang hem (den soldaat) voortdurend en zoo grondig te oefenen, dat hij er onder alle om standigheden toe gebracht wordt, alleen reeds door de kracht der gewoonte zijne wapens te gebruiken en de verschillende bewegingen uit te voeren, zooals hem geleerd is "Wij gelooven niet, dat van het gros der soldaten gezegd kan worden, dat zij aan dezen eisch voldoen en die eisch is, dunkt ons, toch billijk gesteld, terwijl het werkelijk mogelijk is hen allen zoo ver te brengen. Van meerdere ooggetuigen vernamen wij, dat het op Atjeh meermalen gebeurde, dat een gewapend soldaat op eenige passen tegenover een „tandakkenden" Atjeher die zich bloot gafstaande, niet goed wist, wat hij met zijn geweer doen moest. In het handgemeen zijn wij tot nu toe overwinnaars gebleven, maar zou dit ook het geval zijn, indien de sterkte der wederzijdsche par tijen niet zooveel van elkaar verschilde en zoude het niet mogelijk zijn, dat wjj ook eens tegenover een anderen vijand, hetzij Europee- schen of Inlandschen, komen te staan, die vastberaden blijft stand houden Over het algemeen is de Indische soldaat lichamelijk flink ontwik keld en valt het te bejammeren, dat hiervan niet meer partij ge trokken wordt, om die lichamelijke ontwikkeling door gymnastische en schermoefeningen tot een hooger peil op te voeren, niet alleen, maar, zooals terecht in de Aigemeene bepalingen van het voorschrift voor het onderwijs in de gymnastiek opgemerkt wordt, die oefenin gen ook dienstbaar aan de gezondheid en zoodoende den soldaat minder vatbaar voor slechte klimaatsinvloeden te maken, Wat het bajonetschermen bij de infanterie betreft, gelooven wij niet overdreven te zijn, indien wij tot eisch stellen, dat de infante rist voldoende bedrevenheid in het partijschermen (geweer tegen ge weer en geweer tegen sabel) moet hebben, d.w.z. praktisch op het

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 387