861 geweer meer dan volgens het Voorschrift voor het onderricht in het bajonetschermen noodig is, om iemand prevöt te maken. Wanneer wij toch 11 van het „Voorschrift tot het houden van oefeningen" aandachtig lezen, komt het ons rationeel voor, van den soldaat te eischen, dat hij voldoende bedreven is in het partijscher- men, terwijl onzes inziens, de voorwaarde, „eenige bedrevenheid in het partijschermen", voor den prevöt te gering te noemen is. Wij gelooven niet te veel te verlangen, wanneer wij bovengenoem- den eisch aan iederen soldaat stellen, als men aanneemt, dat men een diensttijd van minstens zes jaren voor zich heeft en een individu, dat zich in het algemeen bijzonder voor eene goede opleiding leent. Om goede resultaten te verkrijgen van de oefeningen in het scher men en in de gymnastiek, zou (den) l6. Het onderricht op eene andere wijze moeten geregeld worden 2e. De instructeurs van een ander gehalte moeten zijn. Het onderricht. Aannemende, dat er zes werkdagen zijn in de week, zouden wij eiken dag één half uur aan schermen of gymnastiek gewijd willen zien, zoodat er drie maal per week geschermd en drie maal per week aan gymnastiek gedaan werd. Deze scherm- en gymnastiekoefeningen zou men vóór het uitruk ken tot de ééne of andere oefening kunnen houden. Men rukt dan wel is waar later uit, maar dit behoeft toch niet naieelig voor de oefening te zijn, integendeel, zal de compagnie in opgewektheid bij de oefening winnen. Het gevolg van deze oefeningen zal zijn, dat de soldaat dikwijls per week onderhoudt, wat hij geleerd heeft, terwijl zijne spierkracht en lenigheid er door bevorderd worden. Dm deze oefeningen echter te kunnen doen plaats hebben, moet er genoegzaam materieel zijn en zouden 25 bajonetschermgeweren met toebehooren per compagnie noodig zijn, verder de noodige sabels en geweren, waarvan de bajonetten met lederen doppen zijn voorzien Eene sterkte van 125 man bij de oefening aannemende, zou elk geweerdragende gedurende vijf minuten in dat halve uur kunnen partijschermen en den anderen tijd kunnen besteden aan de le of 2"

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 388