862 afdeeling van het voorschrift voor het onderricht in het bajonetscher- men, dan wel dien tijd ook gedeeltelijk besteden aan gymnastiek met het geweer. Wij vermelden hier deze oefeningen met het geweer, omdat zij zich bijzonder leenen, om de vaardigheid in het schieten te bevorderen. Per bataljon is één gymnastiekzaal, waarin zeven verschillende soorten van werktuigen; het zou onzes inziens geen bezwaar zijn, indien twee compagnieën tegelijk van die zaal gebruik maakten, om gijmnastiek te doen of wel 1 compagnie op de hindernisbaan. De beide andere compagnieën kunnen op dien dag schermen, het geen buiten de gymnastiekzaal kan gebeuren. Toen indertijd bij het Nederlandsche leger bij wijze van proef de nieuw aangekomen miliciens bij de compagnieën moesten worden opgeleid, werd op advies van den Directeur der Normaal-schietschool, tevens Chef van de daaraan verbonden Militaire Gfijmnastiekschool, bepaald, dat de miliciens de eerste dagen niets anders dan gijmnas tiek zouden doen; dit aantal uren verminderde geleidelijk, doch ten langen leste bleef- de aan gijmnastiek te besteden tijd toch nog zoo groot, dat dagelijks, zij het dan ook maar 1/i uur daaraan gewijd kon worden. Wel is waar staat de Indische soldaat, in het algemeen wat licha melijke ontwikkeling betreft boven den Nederlandschen milicien, als deze pas onder de wapens komt, doch men vergete niet, dat den eersten door de Indische terreinen als anderszins veel hoogere phy- sieke eischen gesteld moeten worden, terwijl zijn zelfvertrouwen bij het gebruik van zijne wapens, voornamelijk van het stootwapen, grooter moet zijn. In Duitschland wordt van het schermen in het leger veel werk gemaakt Nederland heeft sedert eenige jaren dit voorbeeld gevolgd en wordt daar bij de infanterie veel aandacht gewijd aan het bajonetschermei Ofschoon bij eenen Europeeschen oorlog het geweer meer als vuur- dan als stootwapen zal gebezigd worden, zoo wordt toch aan de schermkunst nog eene voorname plaats ingeruimd; waarom? Wij gelooven voornamelijk, om het zelfvertrouwen van den sol daat te verhoogen. En zou men nu denken, dat de Indische soldaat, die zoo dikwijls Suwarow's aanvalswijze zal moeten toepassen, die

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 389