519 Na eenige oefeningen zwommen de paarden 150 Meter in 1' 4" over. Id het „veldzakboekje voor de cavalerie" vindt men op blz. 68 en 69 enkele nadere aanwijzingen omtrent den overtocht van wa teren, alleen handelende over het gebruik van aanwezig zijnde gerequireerde vaartuigen, benevens enkele opmerkingen over het in volle uitrusting te paard overzwemmen (volgens alle reglementen zeer gevaarlijk). Ook het daariu voorkomende omtrent het „licht" besturen van het zwemmend paard door middel van de trens wordt in alle hier- voren aangehaalde voorschriften zeer gevaarlijk genoemd, omdat daar door het paard kan achteroverslaaneen knoop in de teugels leggen en ze gedurende het zwemmen niet aanraken is zeker het beste. De toenmalige Lt.-Kolonel Ort, onder wiens leiding deze oefe ningen plaats grepen, geeft als zijne meening te kennen, dat hij het voldoende acht, wanneer de Nederlandsche cavalerie wordt geoefend in het overtrekken van rivieren middels booten Het zwemmen der ruiters, naast of op de bloote paarden, dan wel volledig bewapend op het gezadelde en bepakte paard, acht hij Diet weDscheli)k, omdat deze oefening veel tijd vordert en niet opweegt tegen de gevaren daaraan verbonden. Beter ware het m. i. geweest te zeggen„deze oefening vordert veel tijd en deze weegt niet op tegen het mogelijke nut, dat de Nederl. Cavalerie er in oorlogstijd van zal kunnen trekkeu." Immers wilde men in vredestijd elke voorbereiding tot een oorlogshandeling (ter reinrijden, gevechtsschieten) gaan beoordeelen naar de gevaren, die er mogelijk aan kunnen verbonden zijo, dan zou men de oefeningen voor den oorlog naar mijne meening wel kunnen afschaffen. Den 28en Augustus 1894 werd er bij gelegenheid der groote ma noeuvres eene onderstelling uitgevoerd, waarbij ook het overtrekken der IJs8el door 2 eskadrons huzaren zou plaats hebben, en wel met behulp van gerequireerde schuitjes. In 1 uur 20' waren de beide eskadrons overgezet; ongelukken kwamen niet voor. Voor zoover mij bekend, hebben er na dien tijd bij de Nederlandsche cavalerie geen dergelijke oefeningen meer bij de manoeuvres plaats gehad, en tot offieieele conclusiën of resultaten is men nog niet gekomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 38