869 1*. Nu en dan de plaats van opstelling der cavalerie aan te geven, b.v, Bevind mij met de cavalerie gedekt opgesteld in rand kpg. A, met ruim uitzicht naar 's vijands zijde 2e. Om, bij groote troepenmacht, de gewichtige gevechtsmomenten aan den colonnecommandant te berichten: b.v. Voorhoede heeft gevechtsformatie aangenomen en rukt tot den aanval op, cavalerie blijft flanken aanvalslinie dekken, of wel: Een comp. 6de Bat. bezet buitenrand kpg. X, een andere com pagnie 6de Bat. buitenrand kpg. Y., 2 Compagnieën in reserve in kpg. Z., artillerie komt in stelling bij en opent vuur op versterking en in dezen rand vijandelijke kampong N. of: ste Bataljon heeft vijandelijke stelling genomen, vijand door bedekt terrein in richting gevlucht, en nestelt zich Cavalerie zet verkenning van uit de flanken voort. Op deze wijze ageerende, is de cavalerie werkelijk het oog van den bevelhebber en, zoowel voor den commandant der gevechtslinie, als voor den colonnecommandant van de grootste waarde. Vooral zijwaarts gelegen hoogtepunten en de buitenranden van zijwaarts gelegen kampongs komen als opstellingspunten voor cavalerie op de flanken in aanmerking, die niet alleen vastgehouden moeten worden, om voor-en zijwaarts te observeeren, maar tevens om aan enkele, dan wel meerdere vijanden de gelegenheid te ontnemen die gewichtige punten te bezetten, om van daaruit onze troepen onder vuur te nemen. Mochten dergelijke punten reeds door den vijand bezet zijn, dan zal hij, bij doortastend optreden van den cavalerie aanvoerder, meer zijwaarts moeten terugtrekken en zijn zij reeds sterk bezet, waardoor de aanvalstroepen aan hevig flankvuur zouden blootstaan, welnu, dan komt de cavalerie ook hierbij weder tot haar recht, doordat zij in tijds van die sterk bezette flankstelling bericht en den colonne commandant aldus in staat stelt, maatregelen tegen dat vuur te nemen. Eenmaal gewichtige punten op de flank bezet, daarbij zelf onder het vuur des vijands, moet de cavalerie die punten blijven vasthouden, totdat de geheele colonne voorbij is. Verliezen, die dikwijls slechts door enkele vjjanden worden teweeg gebracht, worden hierdoor voorkomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 398