870 Yooral op die flanken, welke aan cavalerie hare voorwaartsche beweging naar buiten ontzeggen, zal dikwijls met goed resultaat van „het gevecht te voet" kunnen worden gebruik gemaakt, een werkkring, die als de cavalerie eenmaal met de repeteer-karabijn zal bewapend zijn, ruime toepassing zal vinden, b. v. wanneer de flank heuvelachtig terrein aanbiedt eu de aan deze zijde gelegen hoogte punten een goed uitzicht opleveren en het buitenwaarts gelegen terrein domineeren, en wanneer buitenlanden van zijwaarts gelegen kampongs een vrij uitzicht opleveren en het terzijde gelegen terrein de bewegingen der cavalerie belemmert. Bij den aanval van het 6de Bataljon Infanterie op de sterke stelling van Toekoe Tjoet Mata Air, gelegen in het heuvelterrein N. O. van Indrapoeri aan gene zijde van de Kroeng Anak, werd de rechter vleugel der aanvalslinie gedekt door twee pelotons cavalerie. Bij nadering van de stelling werden de aanvalstroepen gevoelig van uit de rechterflank onder vuur genomen door 20 man, die een flank stelling hadden ingenomen, loodrecht op de lijn van opmarsch. Door het heuvelterrein niet tot verdrijving van hen kunnende oprukken, zat een peloton cavalerie af en nam den vijand zoodanig onder flank- vuur, dat hij genoodzaakt was te wijken, waardoor het 6de Batal jon verder zonder vuur van uit die flank kon voorwaarts gaan. (Atjeh 1896). Het peloton bracht zooveel mogelijk karabijnen in het vuur; het andere peloton diende tot onmiddellijke beveiliging van de afgezeten ruiters. Het vuurgevecht heeft dan ten doel: le. Om een zich vastgezetten vijand te verdrijven, dan wel om een naar de eigen flank opdringenden vijand tot staan te brengen r waardoor hij geen vuur op de colonne kan afgeven. 2e. Om een bende vijanden, die de eigen flank wil omtrekken^ tot vuren uit te lokken en hem te verleiden zich daartoe in het terrein vast te zetten. Op de flank, in terreinen, die het te paard voorwaarts gaan aan de cavalerie niet ontzeggen, is in den regel bedreiging door cavalerie reeds voldoende om den opdringenden vijand tot staan te brengen. Ook op de flank kan Cav. alleen dan tot het gevecht te voet overgaan,

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 399