875 door het afzenden van afzonderlijke infanterie-afdeelingen, waarmede altijd veel verlies aan tijd en kracht gepaard gaatvoorkomen tvordt. Werkkringssfeer van op de flank optredende cavalerie. Omtrent de werkkringssieer van op de flank optredende cavalerie kunnen wij kort zijn. Zij wordt geheel beheerscht door den aard van het zijwaarts gelegen terrein, door de bewapening van den vijand en door de bewapening van de cavalerie met een vuurwapen. Duidelijk is het toch, dat die punten goede opstellingspunten voor op de flank ageerende cavalerie zijn, van waaruit de vijand ons met de noodige kogels kan begroeten en van waaruit hij, bij goede dekking, een ruim schootsveld en een ruim overzicht op onze colonnes en onze bewegingen heeft. De ligging van die punten ten opzichte van de lijn van opmarsch van onze troepen, bepaalt den afstand, waarop cavalerie zijwaarts moet ageeren. Met het oog op die goed uitzicht gevende punten zoowel naar onze als naar 's vijands zijde behoeft de cavalerie zich niet aan bepaalde afstanden te binden, daar zij zonder ophouden in het gezich onzer troepen ageert. Heeft de cavalerie zich op de flank in den buitenrand van eenige kampong opgesteld, dan moet, zoo er tijdelijk geen gezichtsverband bestaat, dat verband middels stilstaande patrouilles (geen posten) ver kregen worden. Bij voorkeur neemt zij stelling in de buitenranden van ondiepe kampongs, met gevechtspatrouilles op hare vleugels. Zijn de kampongs te diep, dan doet zij beter deze te verkennen en de naar onze zijde gekeerde randen te observeeren. In met kampongs bedekte terreinen, die ook door hunne ligging onze bewegingen aan het oog van den vijand onttrekken, mag het gros der cavalerie zich niet verder verwijderen dan tot op 500 M. De vijand waagt zich ook niet in de nabijheid van die cavalerie, blijft daarvan ook op den noodigen afstand verwijderd, omdat hij onder haar oog geen open terreinen durft oversteken en krijgt daardoor weinig of geen uitzicht op onze troepen, die hij dus door zijn vuur geen of weinig nadeel kan toebrengen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 406