876 Eclaireerende cavalerie op de flank eener colonne in marschfor- matie heefc gelijke werkkringssfeer als de eclaireerende voorhoede- cavalerie bij den opmarsch. Cavalerie opgesteld op 500 M. van de flanken eener verdedigende stelling geeft aan die zijde voldoende beveiliging tegen elke bewe ging van den vijand. Van uit het opstellingspunt van het gros der cavalerie moeten op ruim uitzicht gevende punten cavalerie klein-patrouilles, zoogenaamde stilstaande waarschuwingspatrouilles, geplaatst worden, waardoor de veiligheid voor haar eigen gros en voor de troepen in de stelling in hooge mate vermeerderd wordt. B. Détailuitvoering. In bovenstaande regelen gaven wij omtrent den werkkring van cava lerie op de flanken tegenover den Inlandschen vijand onze beschou wingen, in toepassing gebracht te Atjeh in de jaren 1896 en 1897. Wij halen dit laatste aan, omdat wij vreezen, dat menigeen, die het optreden der cavalerie in Atjeh toen niet van nabij gezien heeft, zal zeggen„nu er zullen maar weinige terreinen zijn, die zich voor een dergelijken werkkring leenen" en daarom achten wij het, ter wille van het wapen, hier de plaats, om nog eens te doen uit komen, dat geen enkel oogenblik bij de krijgsoperatiën te Atjeh de cavalerie eenig oponthoud heeft veroorzaakt, noch voor het front, noch op de flanken, noch bij de achterhoede Voorzeker heefc ons troe penpaard bij die operatiën getoond, een cavaleriepaard bij uitne mendheid te zijn, onvermoeid, soms twaalf en meer uren achtereen heuvel op en heuvel af en dat zelfs meermalen dagen achtereen. Ook het passeeren van rivieren gaf niet het minste oponthoud; daar waar door den slerken stroom de infanterie langs onze fouragestrik- ken moest overgaan, daar gingen onze Sandelhouts en Macassa- ren vrijwillig te water en was de cavalerie spoedig over. Bij bandjir is de Atjehrivier door een officier en twee cavaleristen te paard overgezwommen en meermalen werd deze rivier op verschil lende plaatsen ingegaan tot het zoeken naar waadbare plaatsen voor de andere wapens. Geen zijterrein belette maar een oogen-

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 407