877 blik het optreden van de zoo gewichtige verbindiDgspatrouilles tot het onderhouden van verband tuaschen de verschillende colonnes; de beruchte Glé Lcedahpas, die oobegaanbaar heette, werd in 23 minuten gepasseerd, ordonnansen, gelukkig tot een minimum beperkt, brachten dwars door elk terrein de schriftelijke berichten mondelinge werden zooveel mogelijk vermeden over, in één woord, wij cavaleristen mogen ons gelukkig gevoelen, door de eeuwigdurend voorkomende vraag: „zou de cavalerie er wel door kunnen?" op afdoend bevestigende wijze te hebben kunnen oplossen. En mocht men willen aanvoeren, dat wellicht in andere streken van onzen archipel dit niet altijd mogelijk zal zijn, dan antwoorden wijbeschouw de kaart en gij zult zien, dat zoover onze troepen thans in Atjeh doorgedrongen zijn, de cavalerie elke terreinsoort, die er maar te vinden is hoog heuvelterrein, sawahs, kampongterrei- neD, alang-alacgvelden, belangrijke terreinhindernissen en terreinafschei dingen overschreden heeft en haren dienst daarbij is blijven verrichte^ Dit moest ons, alvorens tot de detailuitvoering over te gaan, nog even van het hart, ons optreden, ons bestaan en wie weet uitbreiding van ons wapen, staan er ten zeerste mede in verband. Ten einde, vooral met het oog op onze jeugdige officieren van het wapen, meer van nabij aan te geven op welke wijze de detail- uitvoering bij den werkkring op de flanken geschiedt, willen wij enkele voorbeelden gedetailleerd uitwerken en den gang van zaken op cava- leristisch gebied daarbij uitvoerig aangeven. Daarbij kunnen wij den gang van zaken bij de colonne niet onbesproken laten, om duidelijker aan te geven van welken invloed de cavalerieberichten gedurende de operatiën zijn. fste Voorbeeld. Een troepenmacht, bestaande uit 2 bat. infanterie, 2 pelotons cavalerie, 2 sectiën artillerie, benevens trein en ambulance, bevindt zich sedert dagen in bivak A., een gewichtig strategisch punt. Yan uit het bivak moet het omgelegen terrein van vijanden worden gezuiverd. 2 October 's avonds ontvangt de commandant der troepen te A. be richt, dat de vijand sterk 250 a 300 man in kpg. F. is saamgetrokken, den "Westrand versterkt en daarin een drietal bentings heeft opgeworpen

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 408