521 verliesf, zich naast het paard te laten glijden en, zich aan de manen vastho'udende, mee te zwemmen ot mee te laten trekken en hiermee dus niet te wachten, totdat men, om welke oorzaken ook, niet meer te paard kan blijven zitten. II In 29a vindt men: „de teugels worden in dier voege aan genomen, dat men de trensteugels alleen gespannen houdt en de „stangteugels in groote bochten afhangen. Het besturen van het paard „geschiedt zoo noodig met één hand." Alle voorschriften zijn het er over eens, dat het besturen met de teugels van het zwemmend paard, wanneer het bereden wordt, zeer gevaarlijk is, door de groote kans, die men daarbij loopt achter over te slaan en dat men dus het best doet, een knoop in de teu gels te leggen, zoodanig dat zij niet afbaDgen (opdat het paard er niet met de voorbeenen in slaat) en zich aan de manen vast te hou den. Door een tikje tegen den hals, brengt men het paard wel in de gewenschte richting. Ik schaar mij aan de zijde dergenen, die teugelhulpen bij bereden zwemmende paarden in welk geval ook, zeer gevaarlijk, dus afteraden vinden. III. In 29a vindt men den raad voor hen, die toch in den rijzit te paard willen zwemmen, de knieën zoo vast mogelijk aan te drukken. Ook op grond van hetgeen Hartmann hiervan zegt, lijkt dit mij op de ademhaling van het paard, terwijl het zwemt, een nadeeligen invloed te zullen uitoefenen (de singels worden immers ook van te voren losser gegespt). Staat men er dus op, te paard te blijven, in stede van er naast, dan is het beter zooals in het Engelsche reglement en ook de schrijver in 29b zegt, het lichaam hoven het paard te strekken, de voeten aaneengesloten en zich zoo mee te laten trekken of te zwemmen. De beste methode blijft echter, wanneer men geen hulpmiddelen heeft, het vasthouden aan en het al of niet zwemmen naast het paard gedurende den tijd, dat dit geen vasten grond onder den voet heeft. De overtochten door verschillende officieren in volledige uitrusting uitgevoerd (zie hier voren) geschiedden allen op deze wijze.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 40