884 Nu de oogen flink in het voorterrein, de kijker voor den dag gehaaid om te verkennen. „Sta stil knol," zoo hooren wij spoedig den Esc. Cdt. tegen zijn paard mopperen, dat met zijn hoofd naar eeuige vliegen slaat, maar het dier schijnt weinig belangstelling in de verkenning te stellen en geeft geen gelegenheid den kijker te gebruiken. De luitenant probeert het ook eens doch al met even weinig resultaat, waarop de kijkers spoedig opgeborgen zijn en de oogen de kijkers welke den cavalerieofficier het minst in den steek laten gebruikt worden. Ook hier in het voorterrein niet het minste leven, geen spoor van den vijand. De kerels, die zoo juist gevuurd hebben, zijn natuurlijk door den begroeiden rand van het riviertje verdwenen en hebben door hun vuur al berieht, dat de troepen in opmarsch zijn. „Nu de rivierovergangen gezocht, het voetpad zal wel naar een overgang leiden", zegt de ritmeester, „ga daarom persoonlijk met de spits den overgang verkennen, ik blijf zoo lang hier waarnemen". Doortastend gaat de voorste man van de spits over, laat zijn oog over het voorgelegen terrein gaan, geeft het teeken, dat ook de spits kan overgaan, waarop de beurt aan de verkenningspatrouiiles komt, die intusschen naar beide zijden het riviertje langs gereden zijn. De linker verkenningspatrouille vindt ook een vrij goeden overgang en deboucheert op het sawahterrein, de rechter verkenningspatrouille is niet zoo gelukkig en moet achter de spits aansluiten. Het gros is ook weldra over, terwijl de achterspits nog even een kijkje neemt op den top, waarop de spits gestaan heeft. (6.15 V.M.). De colonne uit A is nu een kwartier op marsch en zal dus zonder tegenstand wel 1 K. H. hebben afgelegd, de infanterievoorhoede zal dus zoowat 1500 M. achter ons zijn. Gedeboucheerd op de sawahvlakte, wordt door de spits in draf opgerukt naar een heuveltje (e) met hoog opgaand hout begroeid om van daaruit den rand van het hooge terrein gade te slaan, alvorens verder door te rukken. Spits en linker verkenningspatrouille staan nu in den buitenrand van het hooge hout, de linker patrouille voor een kort oogenblik om even een kijkje te gaan nemen op heuvel g, en daar de sawah goede galangans heeft, volgt de rechter verkenningspatrouille de galangan, die op 100 M. evenwijdig loopt aan den kampo ngrand h.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 415