887 Overbrengers. Cavaleristenen tempo XX. Intusschen is de vermoedelijke vijandelijke stelling door spits en verkenningspatrouilles geobserveerd, waartoe de linker verkennings patrouille langs den hoogterand meer naar de stelling is opgerukt, terwijl de rechter in den hoogen rand in het verlengde van de kam- pongrand B is opgesteld om die rand te observeereu. Het gros sluit met het oog op de omliggende heuvels vrij dicht op, gedekt achter eenige terreingolving, op 25 a 50 passen op beide flanken gedekt door een enkelen ruiter. De achterspits front naar ach teren, de ruiters gedekt en verspreid opgesteld. Do Esc. comdt. bij de spits, de luitenant detachementscommandant bij de linker verkenningspatrouille. De Esc. comdt. neemt zijn kijker, stijgt af en verkent den West rand kpg. F., waarin de drie versterkingen allen met bamboe- doeri versperd. In de middelste telt hij 18 20 vijanden, op den voorwal staande, de geweren zijn duidelijk waar te nemen. Daar de sawah een goede 800 M. diep is en er nog geen vuur ontvangen is, laat hij door de spits enkele schoten afgeven, in de hoop den vijand tot vuren uit te lokken. Nauwelijks is het eerste schot afgegeven of de vijand vuurt terug en nu blijkt het, dat de rand op meerdere punten bezet is. De sawah, 500 M. breed, eischt niet veel eclaireurs; er moet zoo veel mogelijk vuur uitgelokt worden. De spits krijgt last in eclai- reerende linie voorwaarts te gaan, de rechter verkenningspatrouille om af te dalen en langs kampongrand E de rechtsche versterking te verkennen, doch moet ter hoogte van de eclaireerende linie blijven en trachten uitzicht op de rivier te krijgen. Het gros rukt tot aan den rand voorwaarts en volgt nauwkeurig verrichtingen patrouilles. De Esc. comdt. blijft aan den rand achter, om alles te overzien. Reeds bij het afdalen worden de ruiters onder vuur genomen „let goed op mijn fluitje, waarschuwt de luitenant nog, en bedaard voorwaarts en niet uit de flank gereden". Deze laatste waarschuwing is goed van pas, want op die wijze biedt de cavalerie de kleinste schijf aan5 eclaireurs op 500

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 418