894 - pitaal? Is hij waarlijk ziek of steekt er iets anders achter? En maar al te dikwijls is dit laatste het geval. Doofheid, blindheid, verlammingen, hartkloppingen, bloederige ont lasting, slijmige dito, worden met de meest mogelijke kalmte den dokter vertoond en blijken bij nader inzien respectievelijk: volkomen gehoor, gezichr, uitstekende bewegelijkheid, een ingeslikte tabakspruim, bloed en slijm van een zieken kameraad geleend. Men moet hierbij vooral ook op het verschil in stand letten. Zoo vertoonde eenige jaren geleden een hooggeplaatst ambtenaar bijzon der gekleurde urine, welke na nauwkeurig onderzoek chocolade bleek te bevatten. En hoever dit kan gaan tegenover den onervaren arts, blijkt wel uit dit geval, dat onlangs is voorgekomen. Een Inlander vertoont alle verschijnselen van eene ontaarding der zenuwen, welke de beenen .vcorzien, de jeugdige collega loopt er in. Den volgenden dag blijkt, dat patiënt kau loopen als een renpaard. Dergelijke bedriegers laten zich weken lang met een lijdend voorkomen door de oppassers dragen verbedden op het privaat helpen en zjjn dan plotseliug na een kwartier behandeling genezen. Het sterkste voorbeeld van dezen aard, door mij in het laatste half jaar gezien, was een Inlander, die zich van boord naar den trein had laten dragen, van den trein naar het hospitaal etc., den volgen den dag door mij werd onderzocht, ontmaskerd, zeer goed den looppas uitvoerde en daarna met een beleefde buiging den ziekenoppasser, die mij adsisieerde, de hand toestak om hem zijn dank te betuigen voor de goede behandeling. Men moge over eeu dergelijk feit grimlachen, in verband met andere feitdu komt het mij nog al ernstig voor(l). Niet altijd is de bedrieger gemakkelijk van zijn bedrog te overtuigen, voornamelijk is dit het geval bij diegenen, welke een of ander lijden hebben door staan en nu als gtvolg daarvan het een of ander gebrek vertoonen, dat wel onwaarschijnlijk, doch niet onmogelijk is. Daar wacht den arts dikwijls eene zwaie taak. Nauwkeurig onderzoek, dikwijls her haald, dagelijksche waarneming, langdurig wikken en wegen zijn noo- dig om een vaste overtuiging te schenken. (1) Kaar matige berekening heb ik persoonlijk in 7 maanden tijd meer dan honderd bedriegers van allerlei aard gezien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 425