897 kaD niet de maatregel worden ingevoerd van tijdelijke verhooging der pensioenen b. v. voor twee jaar, om dan na die twee jaar den persoon in questie weder voor eene geneeskundige commissie te doen ver schijnen, welke op nieuw de verhooging voor twee jaar kan toestaan of weigeren Waarom moet bij verhooging van pensioen altijd het maximum van verhooging worden gegeven, zooals thans? Waarom niet als bij verzekeringen tegen ongelukken in Europa door de geneeskundige commissiën uitgemaakt hoeveel percent van het maximum van verhooging in ieder geval moet worden toegekend, tijdelijk of voorgoed De ongeneeslijke lijders zouden geen schade lijden door deze bepalingen, en die welke te genezen zijn, doch door eigen onwil en door bedrog de genezing tegenhouden, zouden mie- schien tot sneller genezing worden gebracht. Naast de vermelde soorten van bedriegers staan zij, die door zelf verminking een einde aan hun dienstverband trachten te maken. Ook in dit opzicht ziet men de ongeloofelijkste zaken geschieden ontstekingen van het oog, die verminderde geziehtsscherpte veroor zaken, tot blindheid op beide oogen toe, het afkappen van vinger geledingen, dat thans weder epidemisch te Meester-Cornelis voor komt, enz. behooren lang niet tot de zeldzaamheden (1) Velen van deze soort kunnen ondanks hunne misvorming nog door blijven dienen, voor de anderen zoude een zeer gestrenge straf misschien een afschrikwekkend voorbeeld voor eventueele opvolgers zijn. Waarom zulke menschen niet met koeliediensten belast b.v. op Atjth of in vredesomstaudigheden met het vuile werk in kazernes en hospitalen Een vierde rubriek, die niet zoo precies valt te omschrij ven, wordt gevormd door degenen, die eene bijzondere voorliefde voor het hos- pitaalleveu koesteren en waarvan ieder garnizoen een aantal schijnt te bevatten. (1) In den allerlaatsten tijd hebben een tiental soldaten van genoemd garnizoen zich gedeelten van vingers afgekapt. Een individu, door en door immoreel, dat zioh niet geschaamd had bedpissen voor te wenden en zich gernimen tijd opzettelijk bevuild had, werd eindelijk uitgeschreven met het verzoek aan zijn kommandant om hem te straffen, als hjj dit weer mocht doen. Eenige dagen later komt de man opnieuw in het hospitaal met afgekapten vinger.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 428