898 Deze verdedigers van het vaderland komen ieder oogenblik in het hospitaal binnen met gezegenden eetlust en nog gezegender luiheid. Nu eens is het een oor, dan een oog, dan buikpijn, dan stoelver- stopping, maar het allerliefst een verouderde druiper, die hen de hulp van den medicus doet zoeken. Het behoeft geen betoog, dat tot deze soort de allerslechtste, onbeschaamdste elementen behooren, menschen die elk eergevoel hebben uitgeschud. Want het is maar al te waar: de goede soldaat, de flinke man schuwt het hospitaal en misschien is het aanwezig zijn van dergelijk gespuis, dat door de kameraden natuurlijk met minachting wordt aangezien, daarvan wel de reden. Het is een publiek geheim, dat vele soldaten van hun waarlijk niet overdreven groote inkomsten, ingeval van druiper, medicijnen aanschaffen bij particuliere apothekers. En het verbergen van een slependen druiper voor den garnizoeos- dokter is voor iemand die wil, zoo'n heksentoer niet. Wilde men druipers met alle wetenschappelijke gestrengheid be handelen, waar moest het dan in het Leger heen De van ouds bekende uitdrukking „goutte militaire" zegt genoeg. Het spreekt van zelf, dat een acute druiper behandeld moet worden en wel degelijk in het hospitaal, maar de slepende? De slepende druiper is een prachtige gelegenheid voor den malenger, om dit echt Indisch woord eens te bezigen, om een wettige reden tot opname in het hospitaal te hebben en men ziet dan ook langzamerhand al deze lieden vaste klanten van de zoogenaamde studentenzaal worden, waaruit zij als het hun lust, eens voor een paar weken zich verwij deren, teneinde de buitenlucht te genieten met alles, wat er in die buitenlucht voor aangenaams te vinden is, om dan weer een week of wat hun plaats in het hospitaal waardig in te nemen. Ik gebruikte zooeven het woord „gespuis" en met opzet. Want evenals in een tuchthuis het gespuis, van de straat opgeraapt, bijeen vergaderd wordt, op staatskosten gevoed, gekleed, etc, en zich onder leiding der meer geoefende vakgenooten voor verdere boeven streken bekwaamt, zoo ook oefent de malenger een verderfelijken invloed uit op de jongere soldaten, met wie hij in het hospitaal den ganschen dag op en neer wandelt of ligt te babbelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 429