523 onzeker blijven, of men op het niet altijd vooraf te bepalen punt, waar men den overtocht wil bewerkstelligen, de Doodige geschikte vaartuigjes kan machtig wordeD. De lichte prauwtjes der inlanders kantelen dadelijk en groote sampans zullen zeker slechts bij uitzondering te krijgen zijn. Ook het vervaardigen van een goed vlot, zij het dan ook uit licht materiaal, is, wanneer het door weinig geoefenden moet geschieden, niet gemakkelijk en moet men daarvoor op de genietroepen wachten, dan wordt het zelfstandig optreden der cavalerie belemmerd. De snelheid der beweging zou er dus door verliezen, doch ook de slagvaardigheid Van den troep zou door dezen laugdurigen overtocht gevaar loopen. Men zou dus of alleen de geoefende zwemmers volgens de eerste methode kunnen laten oversteken, of moeten wachten op de genietroepen. In beide gevallen is het doel, zelfstandig op te treden, echter gemist. ad III. Bij het meenemen van licht materieel is men zeker, nooit van het toeval te zullen afhangen en kan men dus immer een overtocht bewerkstelligen. (1) Evenwel vereischen opvouwbare booten óf pakpaarden, öf lichte voertuigen öf koelies, die de cavalerie ook in hare bewegingen zouden belemmeren. Bij het overtrekken van groote rivieren door Indische cavalerie met o. i. de voorkeur gegeven worden aan het overzetten door middel van vlotten, gemaakt van water dicht linnen mondzakken. Voor dat doel is naar mijne meening de mondzak model Bekessy de aangewezene, maar ook nog in andere opzichten zal deze van practisch nut blijken te zijn. De tente-abri hoewel goed voldoende, komt niet in aanmerking, daar zij te zwaar is, om door den cavalerist te worden meegevoerd. De linnen mondzak, welke thans door de cavalerie wordt meêge- voerd is licht en sterk, doch heeft het nadeel, dat bij regen het op gepakte ration gaba nat wordt en de gaba bij een langen rit door de vochtige warmte en het schudden in den natten zak, muf wordt. De kieskeurige sandalwoods eten ze dan niet zoo gtif op, ver- (1) De gevallen van bandjir of sterken stroom na een bandjir natuurlijk uitge zonderd, want dan knappen soms ook de ijzerdraadkabe-s der overzetbooten der ge nietroepen men zou dan op een vlot of in eene liclito opvouwbare boo;, den ovor- tocht niet kunnen wagen. In deze gevallen zal het meestal niet mogelijk blijken te zjjn, met welke hulpmiddelen dan ook, den overtocht te doen en dient men te wachten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 42