899 De ervaring leert ten duidelijkste, dat er geregeld onderwijs wordt gegeven in de kunst om den dokter te bedriegen. In den laatsten tijd is het o. a. meer dan eens voorgekomen, dat pas ontscheepte jonge soldaten, die nooit in Indië waren geweest, reeds in de eerste week van hun verblijf hier te lande allerlei ziekten voorwendden. Helaas! niet alleen voorwendden! Of verslapte keuring in Holland officieel is toegestaan, is mij onbekend, maar zeker is het, dat in het laatste jaar eenige lijders aan longtering, een man met ruggegraatsontsteking, een individu van 47 KG. zwaar, nog in 'c geheel niet bekomen van hevige koortsen in de West doorstaan, etc. etc. als jonge soldaten uit Nederland werden ontscheept. Twee malen hoorde ik van dergelijke militairen „dat ze in Holland maar zoo zoo keurden en zij er daarom door gerold waren". Hoe dit zij, aan zulke soldaten heeft lnaië niets, evenmin als aan die, welke hier te lande slecht gekeurd of verwisseld worden. Yoor eenige weken moest iemand, pas aangenomen voor den militairen dienst en die naar zijn zeggen van het handgeld 12 in handen had gekregen, worden afgekeurd wegens een aangeboren gebrek. Ook dit geval staat volstrekt niet alleen, 't Is waar dat een Inland er een veel goedkooper vergissing oplevert dan een pas geïmporteerd Europeaan, maar ook voor hem zijn uitbetaalde premie, reiskosten, etc. weggegooid geld. In 't algemeen is het Gouvernement het best gediend door strenge keuring, want op het getal der soldaten zal de vijand waarlijk niet letten, als hij weet, dat het gehalte slecht is dat is nog onlangs op Atjeh gebleken. En bovendien is het Gouvernement gediend door alle maatregelen, die de simulatie en zelfverminking kunnen voorkomen en tegengaan. In de eerste plaats behoort tot deze maatregelen eene, welke het meest gelijkvloersch gezond verstand aangeeft, n. 1. het niet te vroeg zenden van jonge soldaten, vooral Inlandsche, naar het oorlogsterrein. Lombok ea Atjeh hebben omtrent de bruikbaarheid van deze nauwelijks afgerichte jongelieden het noodige bewezen. De angst voor spoedige africhting en de daarmee spoedig te ver wachten kennismaking met den Atjeher heeft nog niet lang geleden

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 430