900 hier ter plaatse vijf jonge Inlanders tegelijk pogingen doen aanwenden, om hunne oogen te bederven. Zulke kinderen, want ze zijn nauwe- ljjks manbaar, worden angstig, ais ze voor het eerst in de kazerne de verhalen van hunne oudere makkers aanhooren, verhalen waarin aan de verbeelding ruim baan wordt gelaten om eigen dapperheid in het helderste daglicht te plaatsen. En wat heeft men er aan deze hulpbehoevenden in de getal sterkte te laten meetellen Duur vervoer naar en van Atjeh, veel echte en nagemaakte beri-beri, etc. etc. met opvolgend verblijf te Buitenzorg, Soekaboemi, afkeuring en welke akeligheden niet? Alles geldelijke schade voor het Gouvernement, al varen de Paketvaartmaatschappij en het ge zondheidsetablissement er wel bij. Een tweede hoogst wenschelijke maatregel zoude zijn de invoering van boekjes of staten, waarop het verleden van iemand ten opzichte van ziekten, verblijf in het hospitaal, simulatie, duidelijk was aan gegeven. Zooals de zaken nu staan, weet men doorgaans volstrekt niet hoe dikwijls iemand, die binnen komt, in een vorig garnizoen zich heeft ziek gemeld en met welke ziekten, simulatiën, aggravatiën. Een kort overzicht daaromtrent zoude den behandelenden genees heer terstond op de hoogte helpen en zijne gedragslijn ten opzichte van den patiënt helpen bepalen. In verband hiermede, zoude het overweging verdienen „malengers" van professie op eene bepaalde zaal bij elkander te houden. Een zeer goede maatregel is tevens het bedblijven van de lijders aan druiper van af het oogenblik van binnenkomst tot aan het oogenblik van uitgaan. Nu ziet men dikwijls die menscheu kalmpjes en genoegelijk op de corridors rondwandelen. En geheel in aansluiting hieraan zoude in de hospitalen meer gelegenheid moeten bestaan tot eenzame opsluiting. In het hospitaal te Batavia zijn gewoonlijk de cellen bezet door krankzinnigen en komen dus degenen, die zich mis dragen en in het hospitaal worden gestraft, eenige dagen op de politiezaal, een straf, die haast geen straf genoemd kan worden De snelle gunstige gevolgen te Magelang bereikt met éénzame behandeling van lijders, die maanden long aan buikziekte en hartkloppingen hadden geleden, kunnen tot voorbeeld strekken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 431