901 Tegenover deze meerdere gelegenheid tot straffen in het hospitaal, waar de tucht niet zoo streng kan zijn als in de kazerne, zoude het overweging verdienen, wat meer te denken aan het genot der zieken. In het groot militair hospitaal te Batavia, waar tegenwoordig 4 k 500 zieken worden verpleegd, is geen recreatiezaal. Dit zegt, dunkt mij, meer dan boekdeeleD. Bestaat er eene recreatiezaal, dan heeft men al weer gelegenheid malengers te straffen, door hun den toegang te verbieden. Een maatregel, die tevens voor de hand zoude liggen, doch voor alsnog wegens geldelijke bezwaren wel achterwege zal moeten blij ven, is vei hooging van het peil der ziekenoppassers, want dit laat nagenoeg alles te wenschen over en „de eene kraai pikt de andere de oogen Diet uit." Ten slotte wensch ik te wijzen op een maatregel, die wel zou kunnen worden genomen en niet veel zou behoeven te kosten n. 1. eenige voorbereiding van de officiereu van gezondheid voor hunne militaire loopbaan bij aankomst in Indië. Het zoude voor het hoofdbureau van den geneeskundigen dienst zoo moeilijk niet zijn een handleiding samen te stellen, waarin een uiteenzetting van Indische, speciaal Ned. Indische ziekten, een volledig leerboek voor de ontmaskering van simulanten, een uit voerig voorschrift omtreut de keuring van burgers voor den krijgs dienst etc. zouden moeten voorkomen en dat tot leiddraad zoude moeten dienen voor het onderricht, dat door of onder toezicht van de hoofdofficieren van den geneeskundigen dienst aan pas in Indië aangekomen officieren van gezondheid zoude moeten worden gegeven. Met bovenstaand schetsje wordt bedoeld de inleiding van een debat over de daarin behandelde aangelegenheden. L. J. Eilerts de Haan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 432