524 knoeien er veel van en kunnen ze wat te grazen krijgen, dan laten zij deze gaba meestal liggen, iets dat ik te velde meermalen opmerkte. De makasearen waren in dat opzicht minder verwend en aten de gaba tot den laatsten korrel op. Tegenover di', zij 't dan ook niet zeer groote nadeel van den thans gebruikten mondzak, staan de volgende voordeelen der uitvinding van den kapitein Bekessy. I. Daar de waterdichte linnen zak ook als mondzak gebruikt wordt, kan de gewone linnen mondzak vervallen, de bepakking zal dus niet noemenswaard vermeerderd worden. II Het meegevoerde ration gaba kan hierin niet vochtig worden, dus langer bewaard blijven. III De waterdicht linnen mondzak kan, binnenste buiten gekeerd, als wateremmer te velde dienst doen, een artikel dat onze cavaleris ten te velde steeds missen, daar niet altijd riviertjes met helder water voorhanden zijn. Meestal zijn er in de nabij gelegen kampongs wel goede putten, doch het water moet dan met kleine gajongs of bakjes aan een touw opgehaald worden en zuivere ledige petroleum- blikken zijn meestal niet te krjjgen. Is de bevolking gevlucht en heeft zij alle tilbare have meegevoerd, dan vindt men meestal niets, dat als emmer kan dienst doen. Rukt een afdeeling cavalerie b. v. uit een bivak of uit een garnizoen voor één dag te velde, dan gaan er geen koelies mee, de manschappen dienen dus in den loop van den dag zelf hun pnard te drenken en te voederen. En niet altijd kan men emmers van de artillerie leenen. Hoe het ook zij, een wateremmer heeft de Indische cavalerie te velde even noodig als de cavalerie van elke Europeesche natie, die ze allen meevoeren. Om de waterdichte mondzak van binnen niet nat te maken, wordt zij binnenste buiten gekeerd, giet men er het met de gajong of het bakje of wat ook geputte water in over en laat het paard hieruit drinken, terwijl men na afloop van het drenken ook de gaba op deze wijze kan voeren. IY. De waterdichte linnen mondzak vormt met overal te krijgen alang-alang, bladeren, spreien, paardedeken of wat ook gevuld een uit stekenden drijver voor een licht vlot.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 43