525 Duidelijk blijkt uit het hiervoren (Oostenrijk) daarover medegedeelde, dat dit hulpmiddel, bij minimum tijd van gereedmaking, een zeer groot gemak bij den overtocht oplevert door het groote drijfvermogen. Gaarne had ik omtrent dezen mondzak nog mBer bijzonderheden ver nomen en heb ik mij daartoe ook in verbinding trachten te stellen met den uitvinder, maar dit is mij tot nu toe niet mogen gelukken. Zeker is het intusscheD, dat zonder dat de paarden eenigszins noemenswaard meer belast zullen worden, de uitrusting der cavalerie bij in gebruikstelling van dit model mondzak verbeterd en de slag vaardigheid van het wapen verhoogd zou worden. Het aantal en de aard der oefeningen voor menschen en paarden bij de Indische cavalerie in dit onderdeel der opleiding, zal met de hiervoren onder verschillende rubrieken opgenoemde gegevens zeer zeker gemakkelijk kunnen bepaald worden. Men verlieze hierbij echter niet uit het oog, dat deze oefeningen, hoe nuttig op zich zelf ook, slechts een gering onderdeel der opleiding behooren uit te maken en dat dus vooral het aantal dier oefeningen niet ten koste van belangrijker zaken behoeft te worden opgedreven, want het overtrekken van rivieren mag voor Indische cavalerie niet als belangrijke oefening beschouwd worden. Wat de meerdere belasting van het paard door het invoeren van een waterdichten mondzak betreft, deze zou maar zeer gering zijn. (Tot mijn spijt ben ik tot nu toe het juiste gewicht van den mondzak Bekessy niet te weten kunnen komendat het hier echter een kwestie van „grammen" hoogstens van een hectogram geldt, is zeer waar schijnlijk). Ik geef echter toe, dat die belasting eerder verminderen dan hoe weinig ook vermeerderen moet. Zij bedraagt aan kleeding, wape ning en uitrusting 29,918 KG. (voor een cavalerist, de onderofficieren en trompetters iets minder, de korporaals wat meer). Stelt men het gewicht van den ruiter op 65 KG., dan draagt ons kleine paardje 95 KG., d.i. een gewicht niet naar verhouding -tot zijn draagkracht. Bovendien wegen vele Europ. ruiters meer dan 65 KG. Hieraan is nu eenmaal weinig te doende Indische Cavalerie heeft Europeanen noodig, dus dan liever het paard wat meer te dragen gegeven, dan geen Europeanen bij de cavalerie te nemen. Dl. I, 1897. 45

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 44