923 surtout frapper vite" van den vijand. Men kan dat doen, wanneer men de sterkste is en tegenover een vijand staat, die aan tactische orde en voeling, aan eene operatiebasis, aan magazijnen, aan operatie- lijnen en strategische punten gebonden is; maar welke resultaten verkrijgt men daarmede, als men niet de sterkste is en tegenover een vijand staat, die uit de gewapende bevolking, eene guerilla bestaat, welke, geslagen zijnde, spoorloos verdwijnt? Men wil toch wat meer bereiken dan het moreel onzer troepen verhoogen en dat van den vijand te doen dalen Is men de sterkste, kan men als gevolg daarvan tot het offensiei overgaan dan is men in Atjeh en Onderhoorigheaen door gemis van wegen en door onvoldoende middelen van vervoer tot voorzichtig ageeren gedwongen. Dit leidt er toe, dat de bevelhebber zelden met spoed kan ageeren. Hij begint al dadelijk het afmattende klimaat met al de gevolgen er van tegen zich te hebben. Hij vindt nergens plaatsen, waar hij zijne troepen onder dak kan brengen of zijne verbruikte vivres kan aanvullen. Hij kan bij onvoldoende transport middelen voor zijne Artillerie, Genie, Intendance en Geneeskundigen dienst geene landslieden requireeren om met hunne handen, paarden en andere trek- of draagdieren, voer- en vaartuigen te helpen. De troepen moeten leven van hetgeen hij mede kan voeren. De ver pleging van de troepen is afhankelijk van zijue magazijnen. Hij moet deze medenemen of in hunne nabijheid blijven. Het eerste is, met het oog op het ontbreken van berijdbare wegen en voldoende transport middelen, zelden mogelijk. De bevelhebber is dus of hij wil of niet aan zijne magazijuen gekluisterd: bij overzeesche tochten in den regel de vloot. Hij is ten slotte, uit een humanitair oogpunt, verplicht, zijne doodeu te begraven en zijne zieken en gewonden met zich te voeren. Zoodra het besluit genomen is tot permanente bezetting van het veroverde land, behoort tot de keuze van onze hoofdvestiging te worden overgegaan. Deze moet aan de eischen der staatkundige, burgerlijke en militaire belangen voldoen. Het is toch eene onmisbare voorwaarde om tegelijkertijd te kunnen voldoen aan de eischen van de veiligheid, de goede werking van het bestuur en de commercieele en industrieele ontwikkeling. Met de hoofdvestiging moet men het, vooral uit een

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 458