526 Intusschen moet men trachten, het dood gewicht, in oasu de uit rusting, zooveel mogelijk te verminderen; ia deze richting is in de laatste jaren niet veel geschied. Eerst werden de ijzerzakjes ingevoerd, ongeveer op een tijdstip toen ze bij de cavalerie in het moederland werden afgeschaft en vervangen door het meenemen van één toonijzer met 2 groote en 4 kleine nagels in den rechter poetszak. Wij hebben nu eenmaal de ijzerzakjes, doch zij voegen aan de uitrusting een gewicht toe, dat m. i. niet genoeg verantwoord wordt door het weinige nut, dat men er van trekt en kan trekken. Stel dat een eskadron te velde is, dan is hierbij één smid. Wan neer uitgerukt wordt, ziet men bijna altijd a:.n elk oer ïtrukkende colonnes van de expeditionnaire macht, een peloton cavalerie toege voegd; slechts een van de vier pelotons-commandanten krvjgt dus een smid mee (als deze het ten minste in hot kwartier of bivak met te druk heeft met aanmaken van ijzers of beslaan van paarden), waaruit volgt dat de ijzerzakjes mot ijzers van 3 der 4 pelotons gerust thuis kunnen golaten worden. Bovendien zal het in de onmiddellijke nabijheid van den vijand meestal niet doenlijk blijken een paard koud te beslaan. In Europa vindt men in bijna eik gehucht een smidse, waar men een paard kan laten beslaan. Hier behelpt men zicb met een re serve-ijzer tijdelijk koud onder te slaan. Men zal dan ook in zulk een geval een paard, dat een ijzer ver liest, bij de reserve moeten laten volgen of indien mogelijk terug zenden. Wordt eenige dagen uitgebleven, dan kan de smid wat ijzers mee nemen; op de aangewezen bivakplaats der colonnes kan hij dan de paarden van het eskadron nazien. Bij goed en scherp toezicht op het beslag in bet kwartier door de officieren, zijn de ijzerzakjes ook minder noodig, dewijl bij het verliezen van ijzers de smid meestal is tekort geschoteu. Het gewicht der' ijzerzakjes kan m. i. dus te velde op eenvou dige wijze vervallen, door Z3 bij eene excursie in bet kwartier of bivak, waarin men 's avonds of 's anderen daags terugkeeit, aohter te laten. Of het meenemen van een paar toonjzers bij het peloton.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 45