- 925 raadzaam zijn, daartoe niet te haastig te besluiten maar wanneer de bevolking vijandig blijft, wanneer die militaire bezetting de bevolking veeleer in onrustige en vijandige stemming houdt, in stede van mst aanbrengt, wanneer de assistent-resident of controleur geen gezag kan uitoefenen, geen invloed op het bestuur kan hebben dan moeten de staatkundige belangen voor de handhaving dier militaire bezetting wel groot zijn om haar, uit een militair oogpunt beschouwd, geene loutere verspilling van krachten te noemen. Het postenstelsel heeft, zooals ik reeds zeide, in den oorlog op Java voliaan. Het heeft evenzeer voldaan op Sumatra's Westkust, in Palembang, ter Wester- en in de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo. Waarom heeft het postenstelsel in Atjeh nog niet voldaan Omdat met of door dat stelsel versnippering van troepen, verzwak king der veld- of mobiele troepen, tallooze escortes, tot geleide van couvooien en patrouilles, om het tusschengelegen terrein van vijan delijke benden schoon te houden, en een hoogst vermoeiende dienst verkregen werd, waardoor wij ons op alle punten even zwak maakten en ons tot eene bijna zuiver lijdelijke houding moesten bepalen, doch de onderwerping van het land achterwege bleef en de vijand in de gelegenheid bleef gesteld ons herhaaldelijk en gevoelig te treffen, waarvan hij meesterlijk partij heeft getrokken. Omdat men in Atjeh het postenstelsel ging toepassen, toen de kracht des vijands nog in 't geheel niet gebroken was, omdat wij ons er mede verzwakten en hij sterk bleef. Op Java, in den oorlog van 1825 tot 1830, deed men juist het omgekeerde, zooals 'c behoort. Indien dus het posten stelsel in Atjeh nog niet voldaan heeft, moet dat niet aan het postenstelsel, doch aan de minder gelukkige toepassing er van worden geweten. De plichten van een postcommandant in eene nog niet onderworpen landstreek zijn vele. In eene instructie voor de postcommandanten in de Fransche bezittingen ter Westkust van Afrika (Senegal en Niger) leest men o. m. Votre attitude sera done toute de conciliation et exempte de toute apparence degression. Yous exigerez de la part de tout le personnel militaire et civil sous votre autorité, qu'il s'y conforme et qu'il s'abstienne absolument de tout ce qui pourrait être pris, de prés ou de loin, pour

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 460