928 tusschen de verschillende deelen van het door ons bezette gebied. De mobiele colonne kan de eene of andere door den vijand aange vallen versterking, zoo noodig, bijspringen of ontzetten. Eiken opstand of elk verzet kan zij, mits vlug optredende, in de geboorte smoren. De commandant der mobiele colonne moet een officier van beproefde ervaring zijn. Hij moet veel kennis van terreiu en volk bezitten en den kleinen oorlog goed weten te voeren. Een goed colonnecom mandant is op de hoogte van den geest der bevolking. Hij kan vaak onlusten of verzet, bij tijdige optreding, voorkomen. Hoe bil lijker hij is, hoe meer eerbied de bevolking voor hem zal hebben. Hij moet, om zoo te zeggen, met zijn troep steeds slagvaardig zijn, dien goed leeren marcheeren en daarin eene strenge discipline hand haven. In Algerië eischte men voor den commandant eener mobiele colonne De l'entrain, de la prudence, unjugement prompt et juste, de la decision, du savoir, et, s'il se peut, la connaissance du pays et de la langue. De plichten van den commandant der mobiele colonne zijn ook vele 1. Zorgen voor goede spionnen. 2. De plannen voor eenige operatie moeten zoo geheim mogelijk worden gehouden. 3. Is het verblijf des vijands bekend dan trachte men hem onverhoeds op het lijf te vallen. 4. Het verkieslijkste is in den vroegen morgen op marsch te gaan. Nachtmarschen zijn alleen voor korte afsiauden aanbevelenswaardig, als men geene rivieren moet overgaan met de kans de bruggen vernield te vinden. 5 Het rooven, plunderen en branden moet streng gestraft worden (1). De mobiele colonne bestaat uit Infanterie, Cavalerie en Bergartil- lerie, eene ambulance en dwangarbeiders. Bij de colonnes op Sumatra's Westkust tijdens den Padrioorlog was ook Cavalerie ingedeeld. Men vond er eerst l/2 eskadron Hussaren en later de ruiterij van het legioen van den Ali Bassa Prawiro di Redjo (Sentotj. De Maarschalk Gouviou Saint- Cyr was een tegenstander van het stelsel der mobiele colonnes. Hij schreef: (I) Wenken voor colonneooramandanten in Indië, Ind sch Militair Tijdschrift, 1880.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 463