933 hen later, -wanneer zij aan die uitnoodiging gevolg geven en hunne geweien aan rotlen hebben gezet, onverhoeds en verraderlijk te over vallen en af te maken. Hindu lagen. Bij nota van 26 Juni 1885 schreef de Gouverneur van Atjeh Hoewel bij Commandementsorder dd. 24 Mei 1885 No. 95 het al of niet stellen van hinderlagen wordt overgelaten aan de beslissing der postcommandanten, ligt het niettemin in den aard der zaak, dat de linie- commandanten daarop controle uitoefenen en desnoods een voorgenomen hinderlaag verbieden, indien zij haar ondoelmatig of gevaarlijk achten. Vooral nu de telephonische verbinding tusschen de verschillende posten onderling en met Kota "Radja binnen enkele dagen zal zijn tot stand ge komen, oordeel ik meerdere controle noodzakelijk en wordt het vol gende bepaald: De postcommandant geeft per telephoon kennis, dat hij een hinderlaag zal leggen aan de twee aangrenzende postcommandanten, aan den linie commandant en aan den Civielen en Militairen Gouverneur te Kota Radja met opgave van reden, sterkte, uur en plaats. Alleen bij overwegende redenen heeft de liniecommandant het recht, de voorgenomen hinderlaag af te gelasten; van die redenen wordt mede- deeling gedaan in het eerst in te dienen journaal. Zooveel mogelijk moet worden vermeden, dat eene hinderlaag op de zelfde plaats wordt gesteld als vroeger, en steeds moeten maatregelen worden genomen tegen een mogelijken aanval in den rug. Nimmer mag een Atjeher, al is hij nog zoo vertrouwd, bekend worden gemaakt met bet voornemen om eene hinderlaag te leggen, en steeds moet de hinderlaag zoo ongemerkt mogelijk worden betrokken. Bij nota van 30 Juni 1885 bepaalde de Gouverneur van Atjeh, dat bij nachtelijke patrouilles of hinderlagen het kapmes niet mede werd genomen en de detachementen overigens in volle wapenrusting, „d. i. exercitietenue zonder ransel", moesten uitrukken. Bij zijne nota van 12 Maart 1885 gelastte de Gouverneur van Atjeh: Met buitenwerkingstelling van alle vroegere orders, wordt bij deze be paald, dat op het eerste vuur binnen de linie, deze liniën door de posten

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 468