934 met hinderlagen worden afgesloten, welke hinderlagen in stelling blij ven tot zij telegraphisch bevel tot inrukken ontvangen. Den linieeommandanten wordt opgedragen, terzake de uoodige bevelen te geven. Honden. Zooals in de Commandementsorders over de sectorpa- trouilles sedert 1887 werd gezegd, moest ook in Atjeh, in 't belang van de waakzaamheid, meer partij van den hond worden getrokken. Geene betere schildwachten voor de Atjehsche kampong's dan de honden. Hoe echt Mahomedaansch de Atjeher ook moge zijn, hoe onrein de hond ook volgens zijne godsdienstige begrippen moge wezen, zoodat hij dit dier nooit zal aanraken, de kamponghonden waar aan hij vaak het behoud van zijn leven te danken heeft worden door hem niet alleen geduld, maar ook gevoed. Wij weten dan ook sedert 1873, dat de vallei van Groot-Atjeh vol honden ;is. Daar de sympathie van den Europeeschen soldaat van het Indische leger voor den hond zich ook ia Atjeh niet verloochend heeft, zoodat ook de verschillende kazernes in den regel vol honden zijn, meende de Generaal van Teijn terecht, dat het nuttig kon zijn, te beproeven van den hond partij te trekken bij onze veldontdekkingen, hinder lagen en patrouilles. De Generaal Demmeni had in 1885 en 1886 verboden, honden op patrouille mede te nemen, waarschijnlijk om bij het naderen van de mesigit's de godsdienstige gevoelens der be volking niet te kwetsen. In 1887 moedigde de Generaal van Teijn het medenemen van afgerichte honden aan. Alle pogingen tot het verkrijgen van goed afgerichte honden hebben echter tot dusver in Indië schipbreuk geleden. (1) Escortes. Bij Commandementsorder van 19 December 1883 No. 256 beval de militaire commandant van Arjeh en Onderhoorigheden aan om de escortes bij convooien of transporten niet te zwak te maken. Dit werd meer dan eens uit het oog verloren. Yerder leest men ia die order Ontmoeten deze escortes Atjehers met zakken bij zich, waarin wapens kunnen verborgen zijn, dan dienen die lieden aangehouden en hunne pakken gevisiteerd te worden. Yoorts moet aan kleine wachten, aan posten die uitgesteld zij n b. v. (1) Zie Indisch Militair Tij Ischrift 1889 en 1892.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 469