527 - waarbij een smid is ingedeeld, wenschelijk geacht moet worden is eene nadere overweging wel waard. In den veldhalster ter vervanging van den halsband hebben wij onlangs een zeer gewenscb'.e en nuttige verbetering verkregen. Aan den vreemden toestand, dat onze paarden als geiten of hon den aan een halsband vast lagen, is thans gelukkig voor goed een einde gemaakt. Vergis ik mij niet, dan weegt deze veldhalster echter meer dan de halsband. Eerstdaags wordt het wapen der cavalerie verrijkt met een repe- teerkarabijn, die echter al weer wat zwaarder weegt dan de tegen woordige; deze gewicht8vermeerJering wordt nog grooter, als men rekent, dat bij de repeteerkarabijn ook de patroontasschen met riem behooren. Dus steeds gewichtsvermeerdering. Er dient evenwel iets op gezocht te worden, wil ons paard niet evenals de ezel uit de fabel, bezwijken onder de verschillende vermeerde ringen van den oorspronkelijken last, welke, zooals de fabel zegt, er langzamerhand onder het motto „'t kan er nog wel bij, 't is niet zwaar" bijgevoegd werden, totdat, toen de begeleider er zelf bij ging zitten, het dier in elkaar zakte. Zoo'n vaart zal het bij ons paard niet loopen, doch waar ik den waterdichten mondzak aanbeveel als verbetering in de uitrusting, welke helaas eene kleine gewichtsvèrmeerdering medebrengt, wil ik trachten een middel aan de hand te doen om dit nadeelige gewicht op te heffen. Ons zadel, dat met deken 8,804 KG. weegt, zou van een lichter even deugdelijk beslag kunnen worden voorzien, en wanneer men dan de mas sief zware stijgbeugels, al of niet door toepassing van aluminium, eens lichter maakte, zou men al licht een 11 /a KG. op de massa winnen. Ook zou voor onze zeer zware sabel, welke met koppel 2,4 KG. weegt, wel een lichter, beter te hanteeren wapen te krijgen zijn, dat met koppel slechts 1,6 of 1,7 KG. behoefde te wegen, eene gewichtsbesparing dus van 7 of 8 hectogram. Maar ik wensch vooral de aandacht te vestigen op den mantel. Ontegenzeggelijk is de mantel voor den cavalerist (de gevangenis- kleur daargelaten) een uitstekend kleedingstuk, om er bij koude nachten mee op wacht te staan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 46