935 bij het dekken van wegwerkers, aan kleine patrouilles, enz., ten ernstigste worden aanbevolen, zich niet te dicht te laten naderen door Atjehers, vooral wanneer deze kleine troepengedeelten zich bevinden op smalle doorgangen, wegen of bruggen. Bij zijne nota van 20 December 1883 voegde de militaire com mandant van Atjeh en Onderhoorigheden aan die order o. a. het ondervolgende toe: Hoewel reeds bij mijne Commandementsorder dd. 19 December Ho. 256 aan alle militaire commandanten werd aanbevolen om de escortes bij de transporten niet te zwak te maken, wensch ik speciaal door deze aan schrijving nogmaals de aandacht daarop te vestigen, wijl het mij bij herhaling uit de journalen van sommige posten blijkt, dat tusschen de posten de escortes zóó zwak gemaakt worden, dat aan het bieden van tegenstand bij eene ontmoeting zelfs met een gering aantal vijanden bijna niet kan worden gedacht. Aan een bepalen der minimum sterkte van de escortes kan dezerzijds niet worden gedacht. Zulks moet aan het oordeel van eiken militairen commandant worden overgelaten. Noodzakelijk wordt het door mij geacht om de mindere militairen, gegradueerden en ongegradueerden, welke als transportcommandant kun nen optreden, er op te wijzen, aan welk gevaar een transport is bloot gesteld, dat zorgeloos langs den weg marcheert. Convooien. Wanneer men door vijandelijk land marcheert en geene Cavalerie ter zijner beschikking heeft, eischt de veiligheid, dat de beschermende troep op korten afstand van het convooi wordt gehou den. Vooral is dit noodzakelijk tegenover een inlandschen vijand (zie 14S van het reglement op den Velddienst) Houdt het convooi halt dan zal het altijd goed zijn, het tevens te laten opsluiten. Komt de voor- of achterhoede in gevecht dan verdient het aanbeveling om, wanneer de wegen breed genoeg zijn, de karren in twee rijen te laten opmarcheeren. De commandant van het convooi heeft zoodoende niet alleen een beter overzicht van hetgeen moet worden beschermd, doch hij kan ook, wanneer dit noodig is, gemakkelijker een gedeelte der hoofdmacht afzonderen tot hulp van het aangevallen of bestookt wordende gedeelte. De verdediging van een convooi, dat eenigszins van belang kan

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 470